E dielë, Shtator 23, 2018
Ballina Etiketimet Shkenca

Etiketim: Shkenca

Nuk i takon shkencës të zgjidhë ekzistencën e Zotit

“Analizë shkencore e prejardhjes së matematikës e ballafaquar me Biblën”, me autor prof. dr. Fejzi Kolaneci. Nga Hysamedin Feraj Në studimin e tij, prof. dr. Kolaneci,...

E vërteton shkenca, fara e zezë është ilaç efikas, madje edhe...

Studimet shkencore tregojnë për dobinë e shumëfishtë të kësaj bime dhe për efektin e saj të dobishëm në balancimin e metabolizmit dhe sistemit të...

Çift? Identikiti i tradhëtarit, sipas shkencës

Një pyetje që bëhet gjithmonë kur lind një dashuri: Sa do të zgjasë? Shkenca tashmë të ndihmon të kuptosh nëse një raport i sapolindur...

Shkenca: Lum ato që kanë motra

Rritja bashkë me motrën është privilegj i veçantë. Ajo është shoqja juaj më e mirë, e cila do t’ju përkrahë gjithmonë, pa marrë parasysh...

Parashikimet nga shkenca dhe hapësira për vitin 2018

Viti 2018 do jetë plot ngjarje për sa i përket fushave të hapësirës, shkencës dhe teknologjisë. Jeremy Wilks dhe Julian Lopez nga Euronews na...

Pse njerëzit bien në dashuri? E gjen shkenca

Rënia në dashuri është një nga misteret më të mëdha të jetës, por tashmë shkencëtarët besojnë se kjo ndjenjë e çuditshme mund të jetë...

Studimi/ Shkenca zbulon moshën në të cilën rreziku është më i...

Nuk janë vetëm femrat ato që kanë orë biologjike me kohëzgjatje të caktuar. Meshkujt që bëhen baballarë para moshës 25 vjeç ose pas moshës...

Shkenca “zbulon” sa duhet të hani për t’u dobësuar, shëndoshur apo...

Rregullat kryesore të një diete janë heqja dorë nga ushqimet e pashëndetshme dhe konsumimi i sasive më të vogla. Një seri imazhesh të publikuara tregojnë...

Shkenca: Rrisni fëmijë të shëndetshëm duke i ushqyer si japonezët

Një studim i revistës mjekësore The Lancet shpjegon që nga të gjitha kulturat e botës, fëmijët që kanë lindur dhe janë rritur në Japoni...

Shkenca, udhëtimi na bën më të lumtur se çdo gjë tjetër...

Pse shkojmë menjëherë të bëjmë pazar sapo na bie ndonjë lekë në xhep? Pas çdo blerjeje të re ne ndjehemi pak më të lumtur,...

EDITORIAL

Policia arreston grupin kriminal më të rrezikshëm

Nën drejtimin e Drejtorit të Përgjithshëm të Policisë së Shtetit, Ardi Veliu, policia shqiptare arriti të bëjë...

FORUM

Një faqe e re për Maqedoninë dhe mbarë Rajonin

Prof.Lisen Bashkurti - Dita e referendumit në Maqedoni po afrohet. Ne fakt është dita e kthesës së madhe...

Për diktatorët

Nga: Xhon Gunter* Gjithë diktatorët janë anormalë. Ky është një fakt aksiomatik. Asnjë njeri në gjendje normale nuk...