E dielë, Shtator 23, 2018
Ballina Etiketimet Shendetesi

Etiketim: shendetesi

Aksesi financiar në shëndetësi – Mbi 40 mln lekë për spitalet...

Hartim i projekt preventivave të  zbatimit për disa Spitale Rajonale dhe Bashkiake do ti kushtojë buxhetit të shtetit mbi 40 milionë lek. Ky fond...

Arsimi dhe shëndetësia, dy fusha të lëna pas dore

Shëndetësia dhe arsimi mbeten dy nga sektorët më të pazhvilluar në Kosovë Investimet e vogla në këto dy fusha vlerësohet se kanë ndikuar shumë në...

Manastirliu: Paketa të reja shëndetësore do të ofrohen pa pagesë në...

“Për herë të parë dy paketa të reja shëndetësore,  paketa e radioterapisë dhe paketa e kataraktit do të ofrohet nga viti i ardhshëm pa...

A e dini se sheqeri ndikon në funksionimin e trurit?

Shumë prej nesh dinë se duhet të ulin nivelin e sheqerit në ushqimet që konsumojnë pasi redukton shtypjen e gjakut dhe rrezikun e ndonjë...

Katër vajërat esencialë që kurojnë dhimbjen e migrenës brenda 1 ore

Migrena është një sëmundje neurologjike tepër problematike që shoqërohet me dhimbje koke të karakterit pulsues. Dhimbja është shumë e fortë, e tillë që kërkon shkëputje...

Ky përbërës ju ndihmon të rrisni shikimin deri në 97%

Me kalimin e kohës trupi ynë fillon të bjerë dhe ne bëhemi më të prirur ndaj sëmundjeve. Shikimi ynë është një nga shqisat e...

Dita e Luftës kundër Tuberkulozit. Çfarë duhet të dini për sëmundjen...

Dita Botërore e Tuberkulozit shënohet çdo vit në 24 mars. Synimi i saj është që të promovojë ndërgjegjësimin, njohuritë dhe motivimin për të vepruar...

Si të përgatisni mëngjese të shëndetshme me receta të lehta

Ne besojmë shumë që mëngjesi vendos ritmet e ditës tonë, ndaj na pëlqen të përgatisim diçka të shijshme dhe të shëndetshme në shtëpi. Sugjerimet...

Rukola, bima që rinon dhe pastron organizmin

Rukola është një barishte me dhunti të shumta. Në kuzhinë ajo përdoret kryesisht në sallata, por edhe mund të gatuhet krahas perimeve të tjera. Shqiptarët...

Këto janë superbakteret që kanë vënë në alarm mjekësinë

Organizata Botërore e Shëndetësisë ka publikuar një listë me bakteret rezistente ndaj antibiotikëve, që janë ndër më të rrezikshmit për shëndetin e njeriut. Në krye...

EDITORIAL

Policia arreston grupin kriminal më të rrezikshëm

Nën drejtimin e Drejtorit të Përgjithshëm të Policisë së Shtetit, Ardi Veliu, policia shqiptare arriti të bëjë...

FORUM

Një faqe e re për Maqedoninë dhe mbarë Rajonin

Prof.Lisen Bashkurti - Dita e referendumit në Maqedoni po afrohet. Ne fakt është dita e kthesës së madhe...

Për diktatorët

Nga: Xhon Gunter* Gjithë diktatorët janë anormalë. Ky është një fakt aksiomatik. Asnjë njeri në gjendje normale nuk...