Ballina Etiketimet Shaban Murati

Etiketim: Shaban Murati

Paralajmërimi i ish-diplomatit: Shqipëria krijoi Mitrovicën jugore

Ish-diplomati shqiptar, Shaban Murati, duke marrë shkas nga ngjarjet e ndodhura ditën e djeshme në fshatin Bularat, në jug të Shqipërisë, paralajmëron përmes një...

Revansh i ri Ballkanik i Rusisë nga Bosnja

Nga Shaban Murati - Një arsye shumë e fortë duhet ta ketë shtyrë ministrin e jashtëm rus, Sergej Lavrov, të ndërmarrë në 21 shtator...

Nuk ekziston “çështja e minoritetit grek” në Shqipëri

Nga Shaban Murati - Në të ashtuquajturën paketë të bisedimeve diplomatike, që po zhvillohen prej afro një viti midis Shqipërisë dhe Greqisë, ku me miratimin...

Kohë për alarm kombëtar:Po shesin kufinjtë me euro!

Nga Shaban Murati - A nuk është tragjike dhe e çuditëshme që nga i gjithë Ballkani vetëm kufijtë e kombit shqiptar po kafshohen, si në...

E dashur Prishtinë, harrimi i prioriteteve çon në humbje. Serbia të...

Shaban Murati Një moment piku po nxitet artificialisht në marrëdhëniet midis Kosovës dhe Serbisë lidhur me arritjen e një marrëveshje përfundimtare për normalizimin e marrëdhënieve....

Në Bruksel po vërtitet Konferenca e Londrës. Pse nuk ndihet Shqipëria?

Nga Shaban Murati -Një anëtar i qeverisë së Kosovës më shkruante këto ditë lidhur me ecurinë e bisedimeve përfundimtare midis Serbisë dhe Kosovës se...

Diplomati Shaban Murati: Çfarë dreqin po negocion Edi Rama me Greqinë?

Diplomati shqiptar, Shaban Murati është shprehur i revoltuar me Qeverinë e drejtuar nga Edi Rama, e cila po zhvillon negociatat me Greqinë për përcaktimin...

Sinqeriteti Kociasit duhet të zgjojë Shqipërinë

Nga Shaban Murati- Ministrat e jashtëm, si rregull, nuk tregohen të sinqertë as në shtetin e tyre dhe as në shtetin, me të cilin...

Shaban Murati: Greqia reparacione ndaj Shqipërisë për luftën e 2-të Botërore

Diplomati dhe studiuesi Shaban murati i ftuar në emisionin ''PASSPORT'' të gazetarit Arbër Hitaj në ''RTV SCAN'', flet për negociatat mes Shqipërisë dhe Greqisë....

Metamorfoza e negociatave për Çështjen e Detit

Çështja e paqenë e detit në optikën e patriarkut  të analizës diplomatike shqiptare, Shaban Murati Nga Halil Rama Patriarku i analizës diplomatike dhe i politikës së...

EDITORIAL

Dënimi i Shullazit, reagon ambasada e SHBA-së: Kush e ka radhën?

Ambasada amerikane në Tiranë përshëndet vendimin e djeshëm të Gjykatës e cila vendosi dënimin me 14 vjet...

FORUM

Me arkëmortin e kreut të Ballit Kombëtar, socialistët varrosën grimcën e fundit të trashigimisë së majtë

Nga Andi Bushati/ Rikthimi i dytë në pushtet i socialistëve po i zhvesh ata gjithnjë e më shumë...

A po “shikon” Europa më mirë me Ambasadorin e ri?

Nga Blendi Fevziu -  Ambasadori i ri i BE në Tiranë, Luixhi Soreka, ka dalë dje në Opinion,...