E dielë, Shkurt 17, 2019
Ballina Etiketimet Serbia

Etiketim: serbia

Gjermania dëbon masivisht azilkërkues nga Ballkani

Në Gjermani është rritur mjaft numri i dëbimeve të azilkërkueve të refuzuar. Sipas mediave dëbimet më të mëdha prekin azilkërkuesit nga Ballkani. Numri i dëbimeve...

BE jep detaje të marrëveshjes për kodin telefonik të Kosovës

Për arritjen e marrëveshjes për kodin telefonik të Kosovës, ka njoftuar edhe zyrtarisht BE-ja, në cilësinë e lehtësueses të dialogut mes dy vendeve “Sot, më...

Daçiq: Dëshirojmë anëtarësimin në BE, mirëpo gjithmonë kushtëzohemi me Kosovën

Ministri i Jashtëm serb, Ivica Daçiq, ka thënë në Toronto, Kanada, se Serbia dëshiron të anëtarësohet në BE, por ka paralajmëruar se në këtë...

Dragan Gjukanoviq qetëson serbët: Trump nuk do t’ia kthejë Kosovën Serbisë

Në agjendën e presidentit të ri amerikan, Serbia nuk është në kreun e prioriteteve, kurse pritjet e mëdha në opinionit publik atje janë plotësisht...

Serbia pret ndryshimin e politikës së jashtme të Trumpit rreth Kosovës

Në Serbi, jo vetëm tabloidet, por edhe një pjesë e politikanëve serbë, përfshirë edhe shefin e shtetit, presin ndryshim të politikës së jashtme dhe...

Fitorja e Trumpit do të trimërojë rusët dhe serbët për të...

JANUSZ BUGAJSKI   Ekziston rreziku i vlerësimit të gabuar të Rusisë dhe dominimi në marrëdhëniet me Uashingtonin. Trumpi mund të provojë të tregohet si një person...

Edita Tahiri: Njohja e ndërsjelltë mes Kosovës dhe Serbisë i shërben...

Ministrja për Dialog e Republikës së Kosovës, Edita Tahiri po qëndron në Liban me ftesën e Iniciativës për Dialog të Libanit (LDI). Në kuadër...

Rusia stërvitje ushtarake në Serbi, NATO-ja shkon në Mal të Zi

Në përgatitjet ushtarake për një luftë të tretë, shtetet të cilësia superfuqi, kanë nisur angazhimet e stërvitje ushtarake. Kvshtu që sipas raportimeve të mediave...

Daçiç: NATO kundër Rusisë, Serbia pro Rusisë gjithmonë

Ideja dhe lajmet e një lufte të ftohtë, ka nxitur reagime të forta dhe frike tek qytetarët. Me të drejtë ata shqetëoshen kur shoohin...

Plani i Serbisë, përmes Shqipërisë

Serbia dëshiron që ta anashkalojë Kosovën në bashkëpunim rajonal, duke e zëvendësuar atë me Shqipërinë. Madje, Serbia dhe Shqipëria pa e marrë pëlqimin e Qeverisë...

EDITORIAL

A është i ligjshëm përdorimi i gazit helmues ushtarak në protestën qytetare? (VIDEO)

Policia dhe Garda e Republikës ka përdorur në protestën e sotme gaz lotsjellës, jo vetëm ndaj disa...

FORUM

Merkel dhe Mike Pence – dy botë përplasen

Nga DW/ Në Konferencën e Sigurisë në Mynih paraqitën pikëpamjet e tyre kancelarja, Angela Merkel dhe zëvendëspresidenti amerikan,...

Neritan Sejamini: Reagim i turpshëm i ambasadave

Nga Neritan Sejamini- Është qesharake të shikosh nivelin e turpshëm ku kanë përfunduar ambasadorët perëndimorë në Tiranë: bëjnë...