Ballina Etiketimet Serbia

Etiketim: serbia

Kosova më 10 janar 2017 vendos sistemin e drejtësisë në veri...

Sipas marrëveshjes për finalizimin e zbatimit më 9 dhjetor 2016 Serbia do të shfuqizojë kontratat e punës dhe do të ndal pagat për gjyqtarët...

Serbia pengon investimin 75.5 milionë euro Shqipëri-Kosovë

Pesë muaj pas përfundimit të ndërtimit, linja e Interkonjeksionit 400 kv Shqipëri-Kosovë nuk është vënë ende në punë. Kjo vepër i ka kushtuar vendit...

Serbët: Trump do të na ndihmojë shumë

Zgjedhja e Donald Trump President i Shteteve të Bashkuara të Amerikës i ka gëzuar shumë serbët. Përpos krahëve radikal politik, siç është partia e...

Serbia bllokon intekonjeksionin, Gjiknuri: Do t’i kërkojmë ndihmë Merkelit

Serbia po bllokon vënien ne punë të linjës së interkonjeksionit mes Shqipërisë dhe Kosovës. Ministri i Energjisë, Damian Gjinkuri deklaroi se Qeveria do të...

Gjermania dëbon masivisht azilkërkues nga Ballkani

Në Gjermani është rritur mjaft numri i dëbimeve të azilkërkueve të refuzuar. Sipas mediave dëbimet më të mëdha prekin azilkërkuesit nga Ballkani. Numri i dëbimeve...

BE jep detaje të marrëveshjes për kodin telefonik të Kosovës

Për arritjen e marrëveshjes për kodin telefonik të Kosovës, ka njoftuar edhe zyrtarisht BE-ja, në cilësinë e lehtësueses të dialogut mes dy vendeve “Sot, më...

Daçiq: Dëshirojmë anëtarësimin në BE, mirëpo gjithmonë kushtëzohemi me Kosovën

Ministri i Jashtëm serb, Ivica Daçiq, ka thënë në Toronto, Kanada, se Serbia dëshiron të anëtarësohet në BE, por ka paralajmëruar se në këtë...

Dragan Gjukanoviq qetëson serbët: Trump nuk do t’ia kthejë Kosovën Serbisë

Në agjendën e presidentit të ri amerikan, Serbia nuk është në kreun e prioriteteve, kurse pritjet e mëdha në opinionit publik atje janë plotësisht...

Serbia pret ndryshimin e politikës së jashtme të Trumpit rreth Kosovës

Në Serbi, jo vetëm tabloidet, por edhe një pjesë e politikanëve serbë, përfshirë edhe shefin e shtetit, presin ndryshim të politikës së jashtme dhe...

Fitorja e Trumpit do të trimërojë rusët dhe serbët për të...

JANUSZ BUGAJSKI   Ekziston rreziku i vlerësimit të gabuar të Rusisë dhe dominimi në marrëdhëniet me Uashingtonin. Trumpi mund të provojë të tregohet si një person...

EDITORIAL

VOA: 7 organizata i kërkojnë qeverisë të tërheqë 2 projektligjet mbi mediat online

Nga Zëri Amerikës/ Një grup prej 7 organizatash për mbrojtjen e të drejtave të njeriut, lirisë së fjalës...

FORUM

Putini në Beograd – Asgjë e re nga aleanca e vjetër

Prof. Lisen Bashkurti - Mbas një procesi parapërgaditor të gjatë Presidenti Putin erdhi në Serbi, ose thënë në...

“Bëhuni gati për fjalën e radhës, bashkim”

Nga Veton Surroi Teksti i këngës për bashkim tingëllon më së qarti serbisht. 1. Në vitin 2018 u legjitimua fjala...