E mërkurë, Nentor 14, 2018
Ballina Etiketimet Rusia

Etiketim: Rusia

Gazetari britanik: Takimi Thaçi- Putin shenjë se Rusia e mbështet shkëmbimin...

Gazetari britanik Tim Judah tha se Rusia do të përfitonte shumë nëse rezultati i negociatave Beograd-Prishtinë do të ishte njohja e Kosovës dhe shkëmbimi...

Rusia vendos sanksione të gjera kundër Ukrainës

Rusia ka vendosur sanksione të gjera financiare ndaj 322 anëtarëve të elitës ukrainase dhe 68 kompanive në pronësi të biznesmenëve të njohur ukrainas. Në...

Kërcënimi nga SHBA, përgjigjet Rusia: Merruni vesh me ne

Ministri i Jashtëm rus, Sergei Lavrov thotë se Moska është duke draftuar përgjigjet të një liste pyetjesh, që së fundmi janë paraqitur nga Shtetet...

Mattis: Rusia nuk mund ta zëvendësojë SHBA-në në Lindjen e Mesme

SHBA-Sekretari amerikan i Mbrojtjes, Jim Mattis u ka thënë liderëve arabë se Rusia nuk është zëvendësim për Shtetet e Bashkuara në Lindjen e Mesme,...

Deputeti shqiptar në PE: Mbështesim rezolutën polake kundër Rusisë

Ervin Bushati ka folur në Parlamentin Evropian në emër të partive të majta evropiane ku ka dhënë mbështetje për rezolutën e Polonisë që kërkon...

Kryeministri japonez: Rusia duhet të zgjidhë çështjen territoriale

Kryeministri japonez, Shinzo Abe, në një fjalim në Asamblenë e Përgjithshme të Kombeve të Bashkuara, tha se Japonia dhe Rusia duhet të zgjidhin mosmarrëveshjen...

Revansh i ri Ballkanik i Rusisë nga Bosnja

Nga Shaban Murati - Një arsye shumë e fortë duhet ta ketë shtyrë ministrin e jashtëm rus, Sergej Lavrov, të ndërmarrë në 21 shtator...

Rusia akuzon Izraelin për avionin e rrëzuar në Siri

Ministria ruse e Mbrojtjes deklaron se avioni ushtarak i Rusisë, i cili u zhduk mbrëmë nga radari në Siri, është rrëzuar nga regjimi i...

Merkel: S’ka tërheqje të sanksioneve ndaj Rusisë

Kancelarja gjermane Angela Merkel, tha se sanksionet e Bashkimit Evropian ndaj Moskës do të vazhdojnë deri në arritjen e një armëpushimi në Ukrainë, nën...

NATO: Rusia po përgatitet për konflikt në shkallë të gjerë

Në një kohë që Rusia po zhvillon aktualisht manovra gjigante ushtarake njëjavore, të konsideruara si më  të mëdhatë pas Luftës së Ftohtë, NATO jep...

EDITORIAL

Arresti për ish-kryeministrin maqedonas sinjal edhe për Shqipërinë

Ish-kryeministri autoritar dhe arrogant maqedonas, Nikoll Gruesvki tashmë jo vetëm që kërkohet të arrestohet nga gjykata penale...

FORUM

Blendi Fevziu: Mid’hat Frashëri i fali Shqipërisë gjithçka kishte

Nga Blendi Fevziu -Më 4 mars 1929, 89 vjet më parë, një burrë i veshur shik, me...

“Shpellarët” kundër barbarëve

Nga Oerd Bylykbashi Prishja e shtëpive të banorëve të Unazës së Madhe është antikushtetuese, jo thjesht e paligjshme...