E martë, Shtator 18, 2018
Ballina Etiketimet Ruse

Etiketim: ruse

FBI prangos spiunen ruse, mbështetëse për armët

Qeveria amerikane paditi një 29-vjeçare ruse se tentoi të kryente spiunazh për qeverinë ruse, ndërsa infiltrohej në grupe politike amerikane. Maria Butina kishte krijuar lidhje...

Çfarë po ndodh? Kroatët shoqërohen nga dy avionë luftarakë rusë

Franca është fituese e Kupës së 21-të të Botës, por Kroacia po quhet gjerësisht si “fituesja” morale. Kombëtarja ballkanike bëri një kampionat të mrekullueshëm duke...

SHBA, ngrihen akuza ndaj 12 agjentëve të shërbimeve ushtarake ruse të...

Një Juri e Madhe federale ngriti të premten akuza ndaj 12 oficerëve të shërbimeve ushtarake ruse të zbulimit, për depërtim në 2016-n në rrjetin...

Skena e çuditshme, çfarë thithën me hundë rusët në tunel?

Rusia u mund nga Kroacia me anë të penalltive dhe i ka dhënë përfundimisht lamtumirën Botërorit të organizuar nga vetë ajo. Loja ishte plotë emocione,...

Ruset apo kroatet? Dilema më e madhe e Botërorit 2018

Rusi-Kroaci ishte një nga ndeshjet më emocionuese të Botërorit e cila dhuroi spektakël në shumë dimensione. Dhe sigurisht nuk mund të mungonin në tribunat e...

Lufta për informacionin. Rusia thotë se ka gati “internetin paralel”

"Rusia ka mjetet për të krijuar versionin e vet të internetit ",- tha një zyrtari të rangut të lartë të Ministrisë së Jashtme. Zyrtari...

A do të bëhet Maqedonia vend satelit i Rusisë?

Maqedonia është shndërruar gjithnjë e më shumë në destinacionin e strategëve politikë të Kremlinit, ideologëve që mbështesin veçantinë e Rusisë, apo misionin ortodoks të...

Bombardues rusë pranë brigjeve të SHBA

Dy aeroplanë bombardues rusë “TU-95” janë diktuar nga aeroplanët amerikanë US F-22 pranë brigjeve të Alaskës, në territor ndërkombëtar, sipas Komandës Amerikane të Mbrojtjes...

Shërbimet sekrete ruse aksion anti-ISIS në qytetet ku do luhet Kupa...

Disa terroristë janë kapur nga shërbimet sekrete ruse ne dy qytete mikpritëse të Kampionatit Botëror të Futbollit. Në Shën Petersburg, aty ku skuadra kombëtare e...

Helmimi i ish-spiunit, Ambasada ruse në Londër kërkon takim me Johnsonin

Ambasada ruse në Londër ka kërkuar një takim me Sekretarin e Jashtëm britanik, Boris Johnson, në lidhje me helmimin në Salisbury. Një zëdhënës i Ambasadës...

EDITORIAL

Ministri serb, Ivica Daçiç flet si Milosheviç: Kosovën e njohim kur të fluturojnë derrat!

Ministri i Jashtëm i Serbisë, Ivica Daçiç ka përjashtuar çdo mundësi për njohjen e Kosovës nga ana...

FORUM

Nuk ekziston “çështja e minoritetit grek” në Shqipëri

Nga Shaban Murati - Në të ashtuquajturën paketë të bisedimeve diplomatike, që po zhvillohen prej afro një viti...

“Mjaft më me populizmin: Populli, edhe në Europë po rebelohet kundër elitave që e kanë mashtruar dhe varfëruar

Noam Chomsky shkallmon polemikën e djathtë – e majtë: “Demokratët kanë braktisur klasat punëtore, por Partia Republikane...