E dielë, Shkurt 17, 2019
Ballina Etiketimet Roland Qafoku

Etiketim: Roland Qafoku

Kë ka tradhtuar Ben Blushi dhe dy “Ishujt” e tij, me...

Vera e re në fuçinë e vjetër  Nga Roland Qafoku  Në romanin “Të jetosh në ishull”, Ben Blushi shkruan se, ne shqiptarët Zoti na ka dënuar...

Nga helmimi te mungesa e autopsisë, rrëfimi i ish-sekretarit personal: Mehmet...

Gazeta Panorama ka publikuar sot një dossier me dëshmitë mbi vdekjen e Mehmet Shehut. Në librin “100 vrasjet më të bujshme në historinë e...

50 fakte nga jeta e Gjergj Kastriot Skenderbeut

Cila ka qenë jeta dhe veprimtaria e tij? Përse Skënderbeu u shndërrua në pikën referuese të shqiptarëve gjatë Rilindjes dhe përse edhe sot ai...

Kryeprokurorja Arta Marku dhe protesta e opozitës (Vera e re në...

Nga: Roland Qafoku Shumica e zgjodhi e vetme Kryeprokuroren e përkohshme, ndërsa opozita dështoi ta pengonte atë. Ajo që përflitej prej dy ditësh, në korridoret...

Zoti Rama, ju lutem vendos një tufë me lule sot te...

Nga Roland Qafoku Si sot 75 vjet më parë, mbylli sytë në Washington, Faik Konica. Mes mitit dhe njeriut me vese. Mes eruditit dhe njeriut...

Del në qarkullim libri “100 vrasjet më të bujshme në Shqipëri”...

Del në qarkullim libri “100 vrasjet më të bujshme në historinë e shtetit shqiptar (1912-2017)” të gazetarit dhe studiuesit Roland Qafoku. E lajmëruar pak...

INTERVISTA/ “Jeta e fshehtë e Fan Nolit, vdiq beqar por në...

Shkrimtari dhe studiuesi shqiptar, Nasho Jorgaqi në një intervistë për emisionin “Debati në Channel One” të gazetarit Roland Qafoku solli detaje nga jeta e...

Politika në tre ditët e përmbytjes së madhe

Nga Roland Qafoku 2010, 2011, 2012, 2013, 2015, 2017: Tani duhet të gjejmë vitet kur nuk kemi patur përmbytje dhe jo e kundërta. Shqipëria po...

“100 vrasjet e bujshme në Shqipëri”/ Si u masakruan dy mirditoret,...

Gazetari Roland Qafoku sjell për adhuruesit e historisë e më së shumti të ngjarjeve të mistershme, librin “100 vrasjet më të bujshme në historinë...

1991-2017/ Cilët janë prokurorët e Përgjithshëm pas rrëzimit të komunizmit

Nga rrëzimi i komunizmit deri më sot Shqipëria ka patur 7 kryeprokurorë të Republikës. Po cilët ishin ata, betejat që bënë me krimin, cilat...

EDITORIAL

A është i ligjshëm përdorimi i gazit helmues ushtarak në protestën qytetare? (VIDEO)

Policia dhe Garda e Republikës ka përdorur në protestën e sotme gaz lotsjellës, jo vetëm ndaj disa...

FORUM

Merkel dhe Mike Pence – dy botë përplasen

Nga DW/ Në Konferencën e Sigurisë në Mynih paraqitën pikëpamjet e tyre kancelarja, Angela Merkel dhe zëvendëspresidenti amerikan,...

Neritan Sejamini: Reagim i turpshëm i ambasadave

Nga Neritan Sejamini- Është qesharake të shikosh nivelin e turpshëm ku kanë përfunduar ambasadorët perëndimorë në Tiranë: bëjnë...