E dielë, Shtator 23, 2018
Ballina Etiketimet Refugjatët

Etiketim: refugjatët

Refugjatët, paralajmërimi i KE-së: Italia nuk mund t’i dërgojë në Shqipëri

Në një shkrim të publikuar gjatë ditës së sotme nga media e madhe italaine ilgiornale.it është botuar një deklaratë e zëdhënses së Komionit Euriopan...

Komuniteti katolik reagon pas pranimit të refugjatëve: Vepruat sipas Biblës!

Vendimi i qeverisë shqiptare për të strehuar 20 emigrantë eritreas që ndodhen në brigjet Italiane, është vlerësuar edhe nga komunitetit fetare. Në një letër drejtuar...

Kushtet çnjerëzore, refugjatët bllokojnë autostradën në Athinë, përplasje me shoferët

Autostradën Athinë-Lamia e kanë bllokuar në mesditë deri orët e vona pasdite refugjatët e vendosur ne një kamp në Malakasa. Demonstrata ka shkaktuar Trafik...

Frontex: Rrjedha migratore përmes Shqipërisë pati rritje në qershor

Në gjysmën e parë të vitit 2018, numri total i kalimeve kufitare të parregullta në BE pothuajse u përgjysmuan krahasuar me një vit më...

”Refugjatët” shqiptarë, Hahn shpërfill shqetësimin e Francës dhe Hollandës

Në takimin e djeshëm me Kryeministrin Edi Rama në kuadër të fazës përgatitore të Shqipërisë për çeljen e negociatave të anëtarësimit në BE, Komisioneri...

“Frontex-i paralajmëron për itinerar të ri refugjatësh”

Itinerari i ardhjes në Europë përmes Libisë në Itali apo në Greqi po bëhet gjithnjë e më i vështirë. Kontrabandistët po frekuentojnë gjithnjë e më...

PE, refugjatët kthehen në çështje “larg asaj times”!

Në një fjalim emocional dhe me nota kritike në Parlamentin Europian, europarlamentari belg Guy Verhofstadt ka thumbuar krerët e shteteve të Gjermanisë, Austrisë, Italisë...

Merkel ngre alarmin për refugjatët: Rrezikohet “Schengen”!

Marrëveshja më e suksesshme dhe më e rëndësishme e Bashkimit Europian mund të shkatërrohet për shkak të mospajtimeve mbi emigracionin. Kancelarja gjermane tha se zona...

Përplasja për refugjatët, Merkel arrin marrëveshjen me ministrin e Brendshëm

Pas përplasjeve në lidhje me çështjen e refugjatëve, Kancelarja gjermane, Angela Merkel dhe ministri i Punëve të Brendshme, Horst Seehofer kanë arritur një marrëveshje...

Ministri i Brendshëm gjerman jep dorëheqjen pas konfliktit për refugjatët

Ministri i Brendshёm Horst Seehofer, kryetar i partisё kristiansociale simotёr e partisё kristiandemokrate deklaron dorёheqjen nga tё dyja postet politike. Kёtё ai e deklaroi...

EDITORIAL

Policia arreston grupin kriminal më të rrezikshëm

Nën drejtimin e Drejtorit të Përgjithshëm të Policisë së Shtetit, Ardi Veliu, policia shqiptare arriti të bëjë...

FORUM

Një faqe e re për Maqedoninë dhe mbarë Rajonin

Prof.Lisen Bashkurti - Dita e referendumit në Maqedoni po afrohet. Ne fakt është dita e kthesës së madhe...

Për diktatorët

Nga: Xhon Gunter* Gjithë diktatorët janë anormalë. Ky është një fakt aksiomatik. Asnjë njeri në gjendje normale nuk...