E shtunë, Dhjetor 15, 2018
Ballina Etiketimet Refugjatët

Etiketim: refugjatët

Dua Lipa flet për refugjatët

Dua Lipa është një ndër këngëtaret më të suksesshme shqiptare në rrafshin ndërkombëtar. Kjo ka bërë që bukuroshja jonë të jep intervista të ndryshme,...

OKB reagon ndaj vendimit të Trump për refugjatët

Shtetet e Bashkuara duhet të sigurojnë që çdo person që largohet nga dhuna ose persekutimi, mund të marrë mbrojtje “pa pengesa”, tha agjencia e...

Refugjatët bllokojnë kufirin mes Bosnjës dhe Kroacisë

Kalimi kufitar midis Bosnjës dhe Kroacisë u mbyll pasi  qindra emigrantë dhe refugjatët që u përpoqën të hynin në vendin e BE bllokuan rrugën...

Italia ashpërson kursin ndaj refugjatëve, Salvini është i vendosur

Fshati Riace në jug të Italisë është një shembull i integrimit të suksesshëm të refugjatëve – ndërsa tani ata duhet të largohen. Kështu ka...

5-fishohen refugjatët në Shqipëri – IOM flet për rreth 1700 në...

Të dhënat më të fundit nga Organizata Ndërkombëtare e Migrimit, tregojnë se, gjatë 2018-ës e deri më tani, në Shqipëri janë konstatuar nga autoritet...

Refugjatët, paralajmërimi i KE-së: Italia nuk mund t’i dërgojë në Shqipëri

Në një shkrim të publikuar gjatë ditës së sotme nga media e madhe italaine ilgiornale.it është botuar një deklaratë e zëdhënses së Komionit Euriopan...

Komuniteti katolik reagon pas pranimit të refugjatëve: Vepruat sipas Biblës!

Vendimi i qeverisë shqiptare për të strehuar 20 emigrantë eritreas që ndodhen në brigjet Italiane, është vlerësuar edhe nga komunitetit fetare. Në një letër drejtuar...

Kushtet çnjerëzore, refugjatët bllokojnë autostradën në Athinë, përplasje me shoferët

Autostradën Athinë-Lamia e kanë bllokuar në mesditë deri orët e vona pasdite refugjatët e vendosur ne një kamp në Malakasa. Demonstrata ka shkaktuar Trafik...

Frontex: Rrjedha migratore përmes Shqipërisë pati rritje në qershor

Në gjysmën e parë të vitit 2018, numri total i kalimeve kufitare të parregullta në BE pothuajse u përgjysmuan krahasuar me një vit më...

”Refugjatët” shqiptarë, Hahn shpërfill shqetësimin e Francës dhe Hollandës

Në takimin e djeshëm me Kryeministrin Edi Rama në kuadër të fazës përgatitore të Shqipërisë për çeljen e negociatave të anëtarësimit në BE, Komisioneri...

EDITORIAL

Sot Kuvendi i PD. Basha, lideri i një partie në rritje dhe europiane

Këtë të shtunë PD-ja zhvillon Kuvendin e saj. Gjatë këtyre viteve selia demokrate ka kaluar nëpër shumë...

FORUM

“Herët e para” të Ilir Metës si thyerje e tabuve të një Presidenti

Nga Gëzim Saliu -  Ishin thuajse të gjithë të sigurt se Ilir Meta do ishte një President ndryshe...

Me Ramën nuk mund të negociohet

Nga Kastriot Islami - Studentët e kanë kuptuar se Rama është një monstër… prandaj nuk pranojnë të negociojnë...