E premte, Shtator 21, 2018
Ballina Etiketimet Refugjate

Etiketim: refugjate

Hungaria kurrë vend i migrantëve

Ministri i Jashtëm i Hungarisë, Peter Szijjarto, akuzoi zyrtarët e Kombeve të Bashkuara për, siç tha, "përhapjen e gënjeshtrave" me kritikat e tyre ndaj...

Refugjatët në BE, ja shtetet që zotohen për forcimin e kufijve

Angela Merkel i ka dalë në krah Austrisë në lidhje me kërkesat e saj për kufij më të fortë të bllokut evropian. Bashkë me...

Kampet nuk funksionojnë, refugjatët të integrohen në vendet pritëse

Nga:Tina Rosenberg Për shumë vite, organizata humanitare që punojnë me refugjatët, janë përpjekur t’i japin fund kampeve të refugjatëve. Më në fund kjo po fillon...

Refugjatët, Salvini: 40 mijë të refuzuar nga Franca, Macron të heshtë

ROME – ''Macron të këtë mirësjelljen të heshtë dhe të mos u japë leksione italianëve''. Nuk kanë kaluar njëzet e katër orë pas sulmeve të...

Bushati: Italia na shpëtoi në ’91-in, tani është radha jonë

Ministri për Evropën dhe Punët e Jashtme, Ditmir Bushati në një intervistë për ''BBC'' në emisionin ''Newshour'', ka folur për vendimin e qeverisë shqiptare...

Shqipëria pranon refugjatë, Rama: Nuk ka tregti me BE

Shqipëria do të pranojë 20 nga 150 emigrantët që ndodheshin në anijen që u bllokua për pesë ditë në portin e Catania-s. Kryeministri Edi...

Bie numri i refugjatëve në Europë

Europa këtë vit ka parë më pak refugjatë. Numri i kalimeve të parregullta kufitare përmes 4 korridoreve kryesore në Bashkimin Europian ka rënë me...

240 refugjatë janë kapur deri tani në Korçë

Shqipëria që prej 2015, ''pushtoi'' vendet e BE-së me kërkesat për azil por nga ana tjetër Shqipëria është bërë rruga e artë për refugjatët...

Nga Siria drejt Perëndimit, 21 refugjatë kapen në Devoll

Prej kohësh Shqipëria është ''rruga e artë'' për refugjatët që synojnë vendet e BE-së. Shumica e tyre kapen në kufi, në tentativën për të...

Në pranga grupi që tentoi kalimin e refugjatëve drejt Malit të...

Prej disa muajsh Shqipëria është parë nga refugjatët si ''rruga e artë'' për të kaluar drejt vende të BE-së. Së fundmi, Policia e Shkodrës ka...

EDITORIAL

Kryeministri Rama shemb Teatrin në Tiranë, kurse opozita ikën në Vlorë

Partia Socialiste vulosi dje me ligj, për herë të dytë, shembjen e Teatrit Kombëtar. Me 75 vota...

FORUM

Bëhu i marrë, jo i mjerë!

Nga: Rudina Xhunga Kur unë mbarova studimet e mia, ishin katër vitet e fillimit të tranzicionit shqiptar. Juve...

PS dhe Kushtetuta e Rilindjes

Nga: Ylli Manjani Metmorfozë.. ————— Partia Socialiste e ka patur të shenjtë Kushtetutën dhe ligjin! Sa herë juristët ngrinin zërin për...