E mërkurë, Shtator 26, 2018
Ballina Etiketimet Referendumi

Etiketim: referendumi

Greqia: Presim rezultat pozitiv nga referendum në Maqedoni

Greqia pret rezultat pozitiv nga referendumi për emrin në Maqedoni dhe i uron suksese kryeministrit Zaev, deklaroi zëdhënësi i qeverisë greke, njëkohësisht ministër pa...

Referendumi, Zaev: Vendi i Maqedonisë është në BE dhe në NATO

“Vendi i Maqedonisë është në Bashkimin Evropian dhe në NATO”, tha kryetari i LSDM-së dhe kryeministri, Zoran Zaev në tribunën e qytetarëve në Kërçovë,...

Maqedoni, anketë për referendumin: Pothuajse 41 për qind e qytetarëve do...

Në referendumin e ardhshëm 40,9 për qind e qytetarëve do të votojnë “pro”, “kundër” janë 6,6 për qind, të papërcaktuar 6,3 për qind, ndërsa...

Balla në mbështetje të referendumit: Përcaktohet ardhmëria e Republikës së Maqedonisë

Kryetari i grupit Parlamentar të Partisë Socialiste, Taulant Balla nga Maqedonia është shfaqur në mbështetje të kryeministrit Zoran Zaev dhe Ali Ahmetit në Shkup...

Emri i Maqedonisë, referendumi do të jetë fjala e fundit

Referendumi për emrin do të orientojë qeverinë se në cilin drejtim duhet të ecë, është shprehur kryeministri i Maqedonisë, Zoran Zaev me rastin e...

Referendumi, mbreti akuzon krerët katalanas se po kërcënojnë stabilitetin e vendit

Mbreti i Spanjës deklaroi të martën se shteti duhet të garantojë rendin kushtetues përballë krerëve katalanas që pretendojnë të shpallin ilegalisht pavarësinë ndërkohë që...

Putin uron Erdogan për fitore në referendum

Presidenti i Rusisë, Vladimir Putin ka uruar presidentin e Turqisë, Recep Tayyip Erdogan për fitore në referendum, me të cilin do të zgjerohen kompetencat...

Referendumi: “Nuk duhet heshtur…”

Nga mbi 50 milionë zgjedhës në Turqi vendosën në referendum menjë shumcië e ngushtë që presidenti Erdogan në të ardhmen të ketë më shumë...

Referendumi në Turqi, neootomanizëm apo rritje e autokratëve në Ballkan?

Referendumi në Turqi mund të nxisë rritjen e demokracive jo liberale dhe shtimin e liderëve autokratë në rajonin e Ballkanit Perëndimor përfshirë Kosovën, posaçërisht...

Protesta në Turqi kundër rezultatit të referendumit

Mijëra njerëz dolën në rrugët e Stambollit dhe të qyteteve të tjera të Turqisë, të hënën në mbrëmje, për të protestuar kundër rezultatit të...

EDITORIAL

Kitaroviç ia “plas” Thaçit në sy: Kufijtë e Ballkanit janë gdhendur në gur

Kundër idesë së presidentit të Kosovës, Hashim Thaçi, për shkëmbimin e territoreve, apo siç po e quan...

FORUM

“Fondacionet Ivanaj” promovojnë librin “Ministri i Hekurt-Mirash Ivanaj”

Fondacionet Ivanaj në bashkëpunim me shtëpinë botuese “Jozef" dhe “Radi&radi.com” organizuan sot në Tiranë një konferencë jubilare...

Koment: Historike dhe delikate – Marrëveshja mes Kinës e Vatikanit

Marrëveshja provizore mes Kinës dhe Vatikanit hap rrugën për një dialog të mëtejshëm. Një sipërmarrje e guximshme...