E mërkurë, Shtator 19, 2018
Ballina Etiketimet Qeveria

Etiketim: qeveria

Basha: Jemi në kushtet e një grushti shteti

Nga selia blu në një bashkëbisedim me gazetarët, kreu i PD-së Lulzim Basha, e vlerësoi situatën me kushtet e një grushti shteti. Basha foli...

Të enjten opozita mblidhet në Vlorë

Edhe këtë të enjte, Kuvendi do të ketë në sallë vetëm qeverinë dhe deputetët e maxhorancës. Opozita pas Shkodrës, Elbasanit dhe Durrësit, këtë të...

Qeveria “zgjidh qesen” – Ndihmë deri 40 mln euro kompanive për...

Çdo kompani e angazhuar në investimin në infrastrukturën energjetike do mund të përfitojë deri 50 milionë euro ndihmë financiare nga shteti.  Kompanitë e angazhuara...

Qeveria të tërhiqet përfundimisht nga shembja e Teatrit!

Aleanca për Mbrojtjen e Teatrit ka reaguar me një deklaratë pas vendimit të mazhorancës për ta shtyrë ligjin special për Teatrin. Në deklaratë thuhet...

Pensionistët, Qeveria hap thesin para zgjedhjeve: 5 mijë lekë shpërblim në...

Kur na ndjanë më pak se 10 muaj nga zgjedhjet vendore të 2019-ë s, qeveria "Rama" vendos të zgjidhë qesen e buxhetit për pensionistët...

PD: Në 8 muaj 11.3 miliardë lekë vetëm për serviset

Partia Demokratike, përmes drejtueses së Departamentit të Antikorrupsionit, Lealba Pelinku, ka denoncuar sot shpërdorimet e bëra nga qeveria për shpenzime luksi. “Vetëm për vitin 2018...

Duka: Qeveri e lodhur, nuk i shpëton dot ”sëmundjes” së mandatit...

Z. Duka, edhe pse gushti ka prodhuar një sasi jo të vogël ngjarjesh politike, pas pak ditësh fillon zyrtarisht sezoni i ri parlamentar; cilat...

Shërbimet publike, qeveria gati miratimin e kartës së të drejtave për...

Qeveria me një vendim të posaçëm tashmë në proces miratimi synon të formulojë një kartë te të drejtave të qytetarit për përfitimin e shërbimeve...

Statusi “Investitor strategjik”, qeveria shtyn edhe me 1 vit afatin e...

Qeveria ka vendosur të shtyjë me 1 vit afatin për paraqitjen e kërkesave nga subjektet investuese të interesuara për përfshirjen në procedurat për përfitimin...

Duka: Qeveria të ulë shpenzimet e luksit jo buxhetin e Bujqësisë

Kreu i Partisë Agrare Ambientaliste, Agron Duka thotë se prej pesë vitesh, që kur mazhoranca aktuale ka ardhur në pushtet, situata e bujqësinë në...

EDITORIAL

Prestigjozja ‘The Economist’ numëron arsyet përse nuk do të ndryshojnë kufijtë Serbi-Kosovë

Në muajin gusht, presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, dhe ai i Kosovës, Hashim Thaçi, njoftuan në një...

FORUM

Lubonja për Teatrin: Mazhoranca nuk do të tërhiqet nga shembja, duhet rezistencë fizike

Analisti Fatos Lubonja deklaron se duhet rezistencë fizike për të ndaluar shembjen e Teatrit. Lubonja u shpreh se...

Kosova dhe Serbia zhvendosin betejën në Nju Jork

Asambleja e Përgjithshme e Kombeve të Bashkuara, e cila nis punimet më 18 shtator në Nju Jork,...