E mërkurë, Shkurt 20, 2019
Ballina Etiketimet Punetoret

Etiketim: punetoret

Shqiptarët, më punëtorët në Itali – Zënë vendin e parë mes...

Shqiptarët janë grupimi më i madh i të punësuarve të huaj në Itali dhe këtë e thonë të dhënat. Shqiptarët që punojnë në Itali...

Dibranët dhe korçarët më “punëtorët”, tiranasit dhe vlonjatët më “dembelët”

Teksa papunësia i është kthyer rënies vitet e fundit, në disa qarqe treguesi shfaq diversitet të lartë. Teksa në qytetin e Dibrës dhe Korçës, forca...

Punëtorët gjejnë një qyp me flori në bodrumin e teatrit

Një qyp me flori është gjetur poshtë në bodrumin e Teatrit Cressoni në Como, Itali.  Brenda tij gjendeshin monedhave të vjetra romake.  Ishin punëtorët që po prishnin ish teatrin Cressoni në Como të cilën gjetën qypin me...

Gjermania lehtëson procedurat për vizë për punëtorët e kualifikuar

Të tërhiqen më shumë punonjës të kualifikuar në Gjermani - ky është qëllimi i ligjit në planifikim të migracionit, që është duke e përgatitur...

Po bën xhiron e botës, ja çfarë bëjnë punëtorët në Peru...

Peruanët kanë pritur 36 vite që kombëtarja e tyre të rikthehet në Kupën e Botës. Sfida e parë e Perusë ishte kundër Danimarkës, ku...

Vidhnin materialet e kompanisë, prangosen punonjësit e TAP

Tre punëtorët të kompanisë së gazsjellësit TAP kanë përfunduar në prangat e policisë, nën akuzën e shpërdorimit të detyrës, pasi kanë tentuar të përvetësojnë...

Burgjet ”plasin” nga punëtorët e hashashit, historitë e….

Katër gra, kunata me njëra-tjetrën, nga fshati Malas në Mallakastër, u arrestuan më 3 mars për prodhim lëndësh narkotike dhe moskallëzim krimi. Gjykata e...

Basha u jep zgjidhjen protestuesve: Ju takojnë paratë e garancisë që...

Kryetari i Partisë Demokratike Lulzim Basha u ka treguar zgjidhjen e problemit të tyre, punëtorëve të By Pass-it Fier e Vlorë, që janë mbledhur...

Punëtorët kërkojnë pagat para Kuvendit, flet protestuesi: Herën tjetër para kryeministrisë

Një protestë është zhvilluar sot para Kuvendit të Shqipërisë, e cila ka nisur sapo është hapur seanca parlamentare. Kanë qënë qindra punëtorë, që kanë ndërtuar bypass-in e Fierit...

S’kanë marrë lekët, punëtorë dhe nënkontraktorë në protestë në Fier

FIER-Në Mbrostar, nënkontraktorët dhe punonjës të “By pass”-it kanë dalë sërish në protestë për detyrimet e papaguara nga firma “Serenisima”. Janë 55 kompani nënkontraktore të...

EDITORIAL

Presidentit Meta për “Deutsche Welle”: Opozita një hap pas, kryeministri dy hapa prapa

Presidenti Meta ishte në Gjermani në Konferencën e Sigurisë, ku takoi kancelaren gjermane Merkel si dhe u...

FORUM

Andi Bushati: Donika Prela, një arsye më shumë pse duhen djegur mandatet

Nga Andi Bushati  - Në kulmin e debateve për djegjen e mandateve të opozitës, një ngjarje në dukje...

Rrëzimi i një busti dhe pamundësia e ndërtimit të një shprese

Nga Albert Vataj SOT 28 VITE MË PAS Rrëzimi i një busti dhe pamundësia e ndërtimit të një shprese Cili...