E martë, Shtator 25, 2018
Ballina Etiketimet PPP

Etiketim: PPP

Raporti i Moody`s, kritika Qeverisë për PPP-të: Përbëjnë rrezik fiskal!

Gjiganti i vlerësimit të kreditit, Moody`s ka mbajtur të pandryshuar notën e borxhit Sovran të ekonomisë shqiptare, në B1 me perspektivë të qëndrueshme, e...

Spahiu: Pagesa e pagave do të jepet me PPP

Deputeti i LSI-së, Përparim Spahiu, përmes një postimi në facebook, shkruan se nuk ka ende një lajm të mirë për ekonominë në Shqipëri. Spahiu...

BE e zhgënjyer nga autostradat me PPP: Shumë kosto, pak fitime

Investimet me Partneritet Publik-Privat të ndërmarra në Bashkimin Europian, që në vitet 1990, kanë zhgënjyer Komisionin Europian për shkak të shpenzimeve të mëdha gjatë...

Koncesionet dhe PPP-të, Drafti: Rritje e kontrollit, të raportohet mbi ecurinë...

Ministria e Ekonomisë dhe Financave ka gati ndryshimet në ligjin “Për koncesionet dhe partneritetin Publik Privat”, nëpërmjet të cilit synon të rrisë kontrollin e...

BE “rrëzon” PPP-të: Miliarda euro humbje dhe vonesa

Gjykata Europiane e Audituesve deklaroi se kontratat e partneritetit publik-privat sjellin humbje të mëdha financiare për taksapaguesit. Përfundimi ka dalë pas auditimit të 87...

USAID thirrje qeverisë: Kujdes PPP-të në energji

Pas Fondit Monetar Ndërkombëtar edhe USAID i ka bërë thirrje qeverisë shqiptare që të bëjë kujdes me dhënien e konçesioneve PPP në sektorin e...

Mehmetaj: PPP-të, skemë e përvetësimit të parave të shqiptarëve nga oligarkët...

Deputetja e LSI-së, Kejdi Mehmetaj deklaron se 1/3 e shqiptarëve sot jetojnë me vetëm 1 dollarë në ditë, duke akuzuar qeverinë se nuk jep...

FMN “shuplakë” qeverisë: Ndalni praktikat e PPP-ve, me rrezik për buxhetin

-Edhe njëherë FMN i tërheq ‘veshin’ qeverisë për koncensionet. Në deklaratën e fundit pas vizitës 2 javore në Shqipëri të misionit, FMN tregohet skeptike...

Lubonja tregon fillimin e korrupsionit të Ramës me “kioskën e Xhatit”...

Sot kanë marrë emrin pompoz PPP, Partneritet Publik Privat, por shpikjet e Ramës për të bërë para kanë qenë që në fillesat e tij,...

Thumanë-Kashar me PPP, kompania shqiptare dorëzon ofertë të pa kërkuar

Një kompani shqiptare ka dorëzuar një ofertë të pakërkuar në Ministrinë e Transporteve për ndërtimin e rrugës Thumanë- Kashar. Ky projekt është pjesë e...

EDITORIAL

Opozita me projektligj: Oligarkëve duhet verifikim, sekuestrim dhe penalizim

-Shifra që deklaron PD është e frikshme, pasi flitet për 2.2 miliardë euro abuzim me paratë e...

FORUM

Koment: Historike dhe delikate – Marrëveshja mes Kinës e Vatikanit

Marrëveshja provizore mes Kinës dhe Vatikanit hap rrugën për një dialog të mëtejshëm. Një sipërmarrje e guximshme...

Luan Rama: Edhe një herë për zonjën Artë dhe për Prokuroren e Përgjithshme…

Nga: Luan Rama -  Më duhet ta them përsëri për të gjithë ata që nuk e dinë, por...