Ballina Etiketimet Poezia

Etiketim: poezia

Poezia e Çun Lajçit, zani i nji zemre kënduese, ushtima e...

Nga Albert Vataj Atë e kam njohun si nji prej atyne figurave ma t’veçme të artit skenik shqiptar. Epika e këtij burri asht n’përngjasim me...

Poezi, ku spikat thjeshtësia dhe e vërteta

Mendime për vëllimet poetike “Magjia e Zemrës” dhe “Mbrëmja në mërgim”, të autorit Sokol Demaku  Nga Nuri Dragoj/Në kohën e sotme është disi e...

Poezia epike e Dritëro Agollit

Një nga shkrimtarët e mëdhenj të letërsisë shqiptare ndërroi jetë sot në moshën 85 vjeçare. Dritëro Agolli ka lënë pas shumë vepra në prozë e...

Poezia prekëse e Erenestinës për djalin e ndjerë, “N’lutje, t’mban nana...

Pedagogia dhe gazetarja Ernestina Halili, e cila humbi të birin Kejdi Halili në një aksident me motor, ka postuar sot një poezi prekëse në...

Poezia e fundit për Ergi Dinin, nga i ati. “Vdekja më...

Ndarja tragjike nga jeta e këngëtarit 22 vjecar Ergi Dini, ka prekur shumë. Ai u nda nga kjo jetë, mbrëmjen e djeshme në një...

Patozi tjetër poezi për Olldashin: “Dita fillon në nëntë e çerek”

Deputeti i Partisë Demokratike Astrit Patozi i ka kushtuar një poezi ish-ministrit të ndjerë dhe mikut të tij Sokol Olldashi. Ndonëse jemi mësuar ta...

Homazhe në kujtim të deputetit Sokol Olldashi (FOTO)

Miq e familjarë të deputetit të ndjerë Sokol Olldashi kanë mbajtur homazhe në përkujtim të 3 vjetorit të ndarjes së tij nga jeta. Ish-deputeti i...

Bisedë me Ismail Kadarenë: Doruntina në kolegjet franceze

Një libër që reflekton prozën e Kadaresë në letrat franceze, me tekst të një natyre të rrallë, ky botim ofron dy biseda me shkrimtarin,...

EDITORIAL

Kryemadhi: Protesta popullore kundër Ramës

Skandalet e fundit që faktojnë përfshirjen e zyrtarëve qeveritarë në vjedhjen e votave dhe bashkëpunimin me bandat...

FORUM

Po vjen Dimri Arab

Nga Hassan Hassan Tre vjet më parë, sekretari i atëhershëm i Mbrojtjes, Eshton Karter, e cilësoi dominimin në...

A shkoi Gruevski në Hungari nga Shqipëria? Ambasada hungareze preferon të mos komentojë

Nga Ardi Pulaj - Debati se si ish kryeministri nacionalist e populist i Maqedonisë, Nikolla Gruevski, i kërkuar...