E martë, Nentor 20, 2018
Ballina Etiketimet Parlamenti Europian

Etiketim: Parlamenti Europian

PE “ultimatum” Turqisë, i kërkon BE-së pezullimin e bisedimeve nëse…

Parlamenti Europian i kërkoi BE-së pezullimin e bisedimeve të anëtarësimit me Turqinë, nëse kjo e fundit vë në jetë ndryshimet kushtetuese të mbështetura nga...

Shtatë pikat e errëta të Rezolutës së PE ndaj politikanëve dhe...

Nga Aurenc Bebja Rezoluta e Parlamentit Evropian për Shqipërinë, e datës 15 shkurt 2017, vë në dukje mjaft qartë rrugën e gjatë që duhet të...

Fleckenstein: Reforma në drejtësi kushti kryesor për negociatat me BE-në

Nga Parlamenti Europian, atje ku po diskutohet edhe progres-raporti për Shqipërinë, eurodeputeti Knut Fleckenstein deklaroi se dialogu mes qeverisë ‘Rama’ dhe opozitës është i...

Parlamenti Europian voton me 14 shkurt rezolutën për Shqipërinë

14 shkurti është dita kur Parlamenti Europian pritet të miratojë zyrtarisht rezolutën për Shqipërinë, bazuar në raportin e përgatitur nga Knut Fleckenstein dhe të...

Antonio Tajani, një ish-gazetar president i Parlamentit Europian

Italiani Antonio Tajani është presidenti i ri i Parlamenti Evropian, duke zëvendësuar gjermanin Martin Schulz. Politikani konservator italian është zgjedhur me 351 vota pro...

Pesë çështjet kryesore për vitin 2017 nga Parlamenti Europian

Lufta kundër terrorizmit dhe trajtimi i krizës emigrantore, janë dy nga pesë pikat apo sfidat e Parlamentit Europian. Të gjithë sytë janë nga Britania,...

Kushtet e reja të BE. Sa rrezikohet lëvizja pa viza për...

Këshilli i Ministrave të BE-së dhe Parlamenti Europian kanë miratuar dje marrëveshjen e re për rregulloren e mekanizmit të pezullimit të heqjes së vizave. Pas...

BE u heq vizat Ukrainës dhe Gjeorgjisë

Bashkimi Europian shumë shpejt do t’i lejojnë ukrainasit dhe gjeorgjianët që të udhëtojnë pa viza në Zonë Schengen, pas arritjes së një marrëveshjeje mbrëmë...

Greqia paralajmëron vendosjen e veto-s për Shqipërinë

Raporteri i Shqipërisë në Parlamentin Europian Knut Fleckentein  i kërkon Komitetit të Jashtëm të PE t’i hapë dritën jeshile hapjes së negociatave me Shqipërinë. Raporteri...

Kukan: Çështja e Trepçës të zgjidhet me dialog

E ardhmja Trepçës është çështje e rëndësishme e cila duhet të zgjidhet në kuadër të dialogut ndërmjet Beogradit e Prishtinës, mendon Eduard Kukan, shef...

EDITORIAL

Ambasada e SHBA: Presim zbatimin e ligjit dhe për ish-ministrin Samir Tahiri

Ambasada e Shteteve të Bashkuara në Tiranë ka reaguar sot për vendimet e gjykatave në vend duke...

FORUM

Behgjet Pacolli, si pasqyrë e dështimit të shtetit të Kosovës

Nga Berat Buzhala - Ne jetojmë në një shtet ku gjysma e ministrave kanë aktakuza, duke e përfshirë...

Interpoli, fajin për dështimin e ka vetë Kosova

Nga Rexhep Qosja - Mjerisht Kosova dështoi edhe për të tretën herë për t’u bërë anëtare e organizatës...