E shtunë, Shkurt 16, 2019
Ballina Etiketimet Parlamenti Europian

Etiketim: Parlamenti Europian

PD: Parlamenti Europian nxin Shqipërinë në raportin e votuar për Ballkanin

Partia Demokratike ka reaguar për miratimin e raportit për Shqipërinë nga Parlamenti Europian. Në një deklaratë për mediat, selia blu thotë se "ndërsa Edi Rama ka...

PE pritet të diskutojë masat disiplinore për Hungarinë

Parlamenti Europian do të diskutojë nëse do të nisë ose jo një proces disiplinor ndaj Hungarisë. Deputetët do të debatojnë nëse qeveria e djathtë...

Ndërrimi i orës, Parlamenti Europian vendos të rishikojë efektet

Parlamenti Europian votoi ditën e enjte për të mos hequr ende ndërrimin e orës, por shumica vendosi që të kryhet më parë një hetim...

Zgjerimi i BE, debate në Parlamentin Europian/McAllister: Ja kushtet që duhet...

Parlamenti Europian ka diskutuar në seancë plenare strategjinë e Komisionit Europian për zgjerimin e  Bashkimit Europian me vendet e Ballkanit. Raportuesi për Shqipërinë, Knut Fleckenstein,...

Strategjia e Zgjerimit të BE prezantohet në 6 shkurt/ Dokumenti final...

Parlamenti Europian do të njihet më 6 shkurt me strategjinë e zgjerimit të BE-së përmes një raporti që titullohet “Perspektiva e vërtetë e zgjerimit...

Parlamenti Europian përkrah futjen e Kroacisë në zonën “Shengen”

Parlamenti Europian, në mbledhjen në Strasbourg, gjatë debatit tematik ka përkrahur hyrjen e Kroacisë në zonën “Shengen”. Hyrja, sipas asaj që presin europarlamentarët kroatë, mund...

Europa do të bllokojë sufllaqet. Po Shqipëria?

Parlamenti Europian do të votojë sot mbi ndalimin e përdorimit të substancave konservuese në mishin e ngrirë për hell vertikal. Konkretisht propozohet ndalimi i...

Kërpaçi: Dosja ”Tahiri” diskutohet tek anëtarët e PE

Deputetja e LSI-së, Floida Kërpaçi, në një postim në facebook, ka treguar se çështja"Tahiri" dhe lidhja e qeverisë me krimin, është objekt bisede tek...

PE “ultimatum” Turqisë, i kërkon BE-së pezullimin e bisedimeve nëse…

Parlamenti Europian i kërkoi BE-së pezullimin e bisedimeve të anëtarësimit me Turqinë, nëse kjo e fundit vë në jetë ndryshimet kushtetuese të mbështetura nga...

Shtatë pikat e errëta të Rezolutës së PE ndaj politikanëve dhe...

Nga Aurenc Bebja Rezoluta e Parlamentit Evropian për Shqipërinë, e datës 15 shkurt 2017, vë në dukje mjaft qartë rrugën e gjatë që duhet të...

EDITORIAL

A është i ligjshëm përdorimi i gazit helmues ushtarak në protestën qytetare? (VIDEO)

Policia dhe Garda e Republikës ka përdorur në protestën e sotme gaz lotsjellës, jo vetëm ndaj disa...

FORUM

Neritan Sejamini: Reagim i turpshëm i ambasadave

Nga Neritan Sejamini- Është qesharake të shikosh nivelin e turpshëm ku kanë përfunduar ambasadorët perëndimorë në Tiranë: bëjnë...

Lubonja: Policia e papërgatitur për protestuesit

Analisti Fatos Lubonja i ftuar në rubrikën “Opinion’ në News 24 ka komentuar protestën e ditës...