E martë, Nentor 13, 2018
Ballina Etiketimet Parlamenti Europian

Etiketim: Parlamenti Europian

Parlamenti Europian voton pro ndalimit të prodhimit të 10 materialeve plastike

Ligjvënësit europianë votuan të mërkurën pro ndalimit të disa llojeve të plastikës dhe shtuan përgjegjësinë e prodhuesve për të ricikluar materialin, në një përpjekje...

PE miraton deklaratën e Stabilizim Asociimit

Parlamenti Europian miraton Deklaratën Përfundimtare të Komitetit të Stabilizim-Asocijimit BE-Shqipëri. Lajmi është njoftuar nga deputeti socialist Taulant Balla i pranishëm sot në mbledhjen e...

PD: Parlamenti Europian nxin Shqipërinë në raportin e votuar për Ballkanin

Partia Demokratike ka reaguar për miratimin e raportit për Shqipërinë nga Parlamenti Europian. Në një deklaratë për mediat, selia blu thotë se "ndërsa Edi Rama ka...

PE pritet të diskutojë masat disiplinore për Hungarinë

Parlamenti Europian do të diskutojë nëse do të nisë ose jo një proces disiplinor ndaj Hungarisë. Deputetët do të debatojnë nëse qeveria e djathtë...

Ndërrimi i orës, Parlamenti Europian vendos të rishikojë efektet

Parlamenti Europian votoi ditën e enjte për të mos hequr ende ndërrimin e orës, por shumica vendosi që të kryhet më parë një hetim...

Zgjerimi i BE, debate në Parlamentin Europian/McAllister: Ja kushtet që duhet...

Parlamenti Europian ka diskutuar në seancë plenare strategjinë e Komisionit Europian për zgjerimin e  Bashkimit Europian me vendet e Ballkanit. Raportuesi për Shqipërinë, Knut Fleckenstein,...

Strategjia e Zgjerimit të BE prezantohet në 6 shkurt/ Dokumenti final...

Parlamenti Europian do të njihet më 6 shkurt me strategjinë e zgjerimit të BE-së përmes një raporti që titullohet “Perspektiva e vërtetë e zgjerimit...

Parlamenti Europian përkrah futjen e Kroacisë në zonën “Shengen”

Parlamenti Europian, në mbledhjen në Strasbourg, gjatë debatit tematik ka përkrahur hyrjen e Kroacisë në zonën “Shengen”. Hyrja, sipas asaj që presin europarlamentarët kroatë, mund...

Europa do të bllokojë sufllaqet. Po Shqipëria?

Parlamenti Europian do të votojë sot mbi ndalimin e përdorimit të substancave konservuese në mishin e ngrirë për hell vertikal. Konkretisht propozohet ndalimi i...

Kërpaçi: Dosja ”Tahiri” diskutohet tek anëtarët e PE

Deputetja e LSI-së, Floida Kërpaçi, në një postim në facebook, ka treguar se çështja"Tahiri" dhe lidhja e qeverisë me krimin, është objekt bisede tek...

EDITORIAL

Manjani: Rama shkeli kushtetutën, një ushtarak s’mund të jetë ministër

Ish-ministri i Drejtësisë, Ylli Manjani e ka cilësur shkelje të rëndë Kushtetuese, propozimin e kryeministrit Edi Rama,...

FORUM

Papa Françesku, audiencë të veçantë për vitin e Skënderbeut

Papa Françesku do të presë në një audiencë të veçantë përfaqësues të popullit shqiptar. Në kuadër të...

Fundi i Luftës së Parë Botërore – Asgjë nuk ka kaluar!

100 vjet pas Luftës së Parë Botërore, Evropa është përplot frikë dhe paralajmërime. Ai që beson se...