E mërkurë, Shtator 19, 2018
Ballina Etiketimet Parlamenti Europian

Etiketim: Parlamenti Europian

PE pritet të diskutojë masat disiplinore për Hungarinë

Parlamenti Europian do të diskutojë nëse do të nisë ose jo një proces disiplinor ndaj Hungarisë. Deputetët do të debatojnë nëse qeveria e djathtë...

Ndërrimi i orës, Parlamenti Europian vendos të rishikojë efektet

Parlamenti Europian votoi ditën e enjte për të mos hequr ende ndërrimin e orës, por shumica vendosi që të kryhet më parë një hetim...

Zgjerimi i BE, debate në Parlamentin Europian/McAllister: Ja kushtet që duhet...

Parlamenti Europian ka diskutuar në seancë plenare strategjinë e Komisionit Europian për zgjerimin e  Bashkimit Europian me vendet e Ballkanit. Raportuesi për Shqipërinë, Knut Fleckenstein,...

Strategjia e Zgjerimit të BE prezantohet në 6 shkurt/ Dokumenti final...

Parlamenti Europian do të njihet më 6 shkurt me strategjinë e zgjerimit të BE-së përmes një raporti që titullohet “Perspektiva e vërtetë e zgjerimit...

Parlamenti Europian përkrah futjen e Kroacisë në zonën “Shengen”

Parlamenti Europian, në mbledhjen në Strasbourg, gjatë debatit tematik ka përkrahur hyrjen e Kroacisë në zonën “Shengen”. Hyrja, sipas asaj që presin europarlamentarët kroatë, mund...

Europa do të bllokojë sufllaqet. Po Shqipëria?

Parlamenti Europian do të votojë sot mbi ndalimin e përdorimit të substancave konservuese në mishin e ngrirë për hell vertikal. Konkretisht propozohet ndalimi i...

Kërpaçi: Dosja ”Tahiri” diskutohet tek anëtarët e PE

Deputetja e LSI-së, Floida Kërpaçi, në një postim në facebook, ka treguar se çështja"Tahiri" dhe lidhja e qeverisë me krimin, është objekt bisede tek...

PE “ultimatum” Turqisë, i kërkon BE-së pezullimin e bisedimeve nëse…

Parlamenti Europian i kërkoi BE-së pezullimin e bisedimeve të anëtarësimit me Turqinë, nëse kjo e fundit vë në jetë ndryshimet kushtetuese të mbështetura nga...

Shtatë pikat e errëta të Rezolutës së PE ndaj politikanëve dhe...

Nga Aurenc Bebja Rezoluta e Parlamentit Evropian për Shqipërinë, e datës 15 shkurt 2017, vë në dukje mjaft qartë rrugën e gjatë që duhet të...

Fleckenstein: Reforma në drejtësi kushti kryesor për negociatat me BE-në

Nga Parlamenti Europian, atje ku po diskutohet edhe progres-raporti për Shqipërinë, eurodeputeti Knut Fleckenstein deklaroi se dialogu mes qeverisë ‘Rama’ dhe opozitës është i...

EDITORIAL

Basha: Do përgjigjesh me kokë zoti Kryeministër! Vasili: Rama, i pa shpresë!

Një aksion i Inspektoriatit Kombëtar të Mbrojtjes së Territorit në zonën e Jalës në Vlorë është kthyer...

FORUM

Marrëdhëniet Shqipëri-Greqi, duhet të ndryshojnë në rrënjët e tyre

Nga Artur Zheji - Incidenti që më ndodhi në studion e Emisionit 360gradë, ku si pasojë e përplasjes së fortë...

Lubonja për Teatrin: Mazhoranca nuk do të tërhiqet nga shembja, duhet rezistencë fizike

Analisti Fatos Lubonja deklaron se duhet rezistencë fizike për të ndaluar shembjen e Teatrit. Lubonja u shpreh se...