E mërkurë, Nentor 14, 2018
Ballina Etiketimet Okb

Etiketim: okb

OKB nxjerr shifrat, shqiptarët “pleqtë” e Ballkanit, ja çfarë parashikohet në...

Shqipëria po plaket me një ritëm të shpejtë. Ndonëse në fillim të viteve ’90 kishim popullsinë më të re në rajon edhe në Europë,...

OKB reagon ndaj vendimit të Trump për refugjatët

Shtetet e Bashkuara duhet të sigurojnë që çdo person që largohet nga dhuna ose persekutimi, mund të marrë mbrojtje “pa pengesa”, tha agjencia e...

Embargo ndaj Kubës, 189 vota pro heqjes! Mes tyre edhe Shqipëria!

Me një total prej 189 votash pro, Kombet e Bashkuara votuan për heqjen e embargos së Shteteve të Bashkuara ndaj Kubës. Ky vendim, që...

Agresioni i SHBA, diplomati rus çudit OKB-në: Ne po përgatitemi për...

Teksa kërcënimet në “trasenë” Rusi-SHBA po bëhen gjithmonë e më të shpeshta pas kërcënimit të Donald Trump për të larguar SHBA-të nga traktati INF...

Zhdukja e Khashoggi, OKB në “kërkim” të gazetarit

Tani edhe Kombet e Bashkuara kërkojnë të vërtetën mbi gazetarin saudit të zhdukur në Turqi pak ditë më parë. Sekretari i përgjithshëm i OKB-së...

Jep dorëheqjen ambasadorja e SHBA në OKB, Nikki Haley

Jep dorëheqje ambasadorja e SHBA-ve në OKB, Nikki Halley. Mediat e huaja raportojnë se dorëheqja ka qenë shumë e papritur për administratën e presidentit...

Gjykata e OKB udhëron SHBA të lehtësojë sanksionet ndaj Iranit

Gjykata Ndërkombëtare e Drejtësisë (ICJ) ka urdhëruar Shtetet e Bashkuara të lehtësojë sanksionet që i ka imponuar Iranit pas tërheqjes nga marrëveshja bërthamore vitin...

Presidenti Meta në OKB: Krenar për kontributin e Shqipërisë në forcimin...

Presidenti i Republikës Ilir Meta mbajti sot një fjalim në Asamblenë e Organizatës së Kombeve të Bashkuara në Nju Jork. Kreu i shtetit paraqiti qëndrimin...

Fjalimi i plotë në OKB. Presidenti: Dialogu Kosovë-Serbi s’duhet të përsërisë...

Nga Ilir Meta  (Fjala e Presidentit të Republikës Ilir Meta, në Sesionin e 73-të të Asamblesë së Përgjithshme të Kombeve të Bashkuara, 28 shtator 2018, Nju-Jork, SHBA) “Shndërrimi...

OKB/ Presidenti Meta takon kryeministrin italian dhe liderë të tjerë botërorë

Presidenti Ilir Meta është takuar sot me kryeministrin e Italisë, Giuseppe Conte. Takimi është zhvilluar në kuadër të sesionit të Asamblesë së Organizatës së...

EDITORIAL

Arresti për ish-kryeministrin maqedonas sinjal edhe për Shqipërinë

Ish-kryeministri autoritar dhe arrogant maqedonas, Nikoll Gruesvki tashmë jo vetëm që kërkohet të arrestohet nga gjykata penale...

FORUM

Blendi Fevziu: Mid’hat Frashëri i fali Shqipërisë gjithçka kishte

Nga Blendi Fevziu -Më 4 mars 1929, 89 vjet më parë, një burrë i veshur shik, me...

“Shpellarët” kundër barbarëve

Nga Oerd Bylykbashi Prishja e shtëpive të banorëve të Unazës së Madhe është antikushtetuese, jo thjesht e paligjshme...