E mërkurë, Shtator 26, 2018
Ballina Etiketimet OBSH

Etiketim: OBSH

Ndotja e ajrit, OBSH: Situata në Shqipëri, njësoj si të pish...

Është përllogaritur se çdo vit për shkak të ajrit të ndotur në Europë humbin jetën në mënyrë të parakohshme rreth 400 mijë individë, sipas...

OBSH jep alarmin: Obeziteti po vë në rrezik jetëgjatësinë në Europë

Jetëgjatësia në Evropë vazhdon të rritet por obeziteti dhe përqindja në rritje e njerëzve mbipeshë po rrezikon ta përmbysë këtë trend, paralajmëroi ditën e...

OBSH kërkon të hyjë në rrjetin sirian të “sulmeve kimike” në...

Organizata Botërore e Shëndetësisë ka kërkuar të ketë akses të plotë në Duma, Siri për të zbuluar se si u sulmuan 500 persona me...

FOTO/ Jo rakia? Zbuloheni se çfarë pijnë më shumë shqiptarët

Ende mendoni se shqiptarët konsumojnë më tepër rakinë? Studimi i fundit tregon që thuajse gjysma e shqiptarëve konsumojnë pije të forta alkoolike (spirits). Harta e...

OBSH jep alarmin: Rritje masive e rasteve të fruthit në Evropë

Evropa ka parë rritje masive të rasteve të fruthit në vitin 2017. Organizata Botërore e Shëndetësisë (OBSH) tha se bëhet fjalë për një rritje...

OBSH: Një botë pa epidemi plotësisht e mundshme

Investimet strategjike në sistemet shëndetësore globale, së bashku me përmirësimin e parashikueshmërisë, gatishmërisë dhe aftësive për të reaguar, mund të ndihmojnë misionin e Organizatës...

Rreth 6 milionë njerëz vdesin çdo vit në botë nga duhani

Çdo vit në 31 maj, Organizata Botërore e Shëndetësisë dhe partnerët organizojnë Ditën Botërore të Luftës Kundër Duhanit. Qëllimi i kësaj dite është rritja...

OBSH: Mbi 1.2 milionë adoleshentë vdesin çdo vit

Mbi 3,000 adoleshentë vdesin çdo ditë nga shkaqe kryesisht të parandalueshme, thuhet në një raport të Organizatës Botërore të Shëndetësisë dhe partnerëve të saj. Në...

Shqiptarët më të shëndetshmit fizikisht, por copë-copë shpirtërisht (RAPORTI)

Punonjësit shqiptarë meshkuj kanë raportuar një shëndet të mirë fizik, të katërtit në Europë, në një sondazh të zhvilluar nga Komisioni Europian për kushtet...

Beqaj: Vdekshmëria amtare në vend, pothuajse u përgjysmua,

Për herë të parë, drejtues të nivelit të lartë sektorëve të shëndetësisë, mbrojtjes sociale dhe arsimit nga mbi 40 vende evropiane, përfshirë edhe ekspertë...

EDITORIAL

Kitaroviç ia “plas” Thaçit në sy: Kufijtë e Ballkanit janë gdhendur në gur

Kundër idesë së presidentit të Kosovës, Hashim Thaçi, për shkëmbimin e territoreve, apo siç po e quan...

FORUM

“Fondacionet Ivanaj” promovojnë librin “Ministri i Hekurt-Mirash Ivanaj”

Fondacionet Ivanaj në bashkëpunim me shtëpinë botuese “Jozef" dhe “Radi&radi.com” organizuan sot në Tiranë një konferencë jubilare...

Koment: Historike dhe delikate – Marrëveshja mes Kinës e Vatikanit

Marrëveshja provizore mes Kinës dhe Vatikanit hap rrugën për një dialog të mëtejshëm. Një sipërmarrje e guximshme...