E hënë, Shkurt 18, 2019
Ballina Etiketimet Obeziteti

Etiketim: obeziteti

Obeziteti, faktor kryesor për sëmundjet tumorale

Të rinjtë e moshës 25-35-vjeçare kanë më shumë mundësi të preken nga sëmundjet tumorale. Dhe shtimi i mbipeshës në këto 40 vite mund të...

Obeziteti shton tumoret

Llojet e kancerit të lidhura me obezitetin po rriten me një ritëm shumë më të shpejtë sesa në brezat e mëparshëm në Shtetet e...

Një lugë dhé në ditë mund të jetë kura e obezitetit

Po ti shtoni pak dhé toke darkës suaj, mund të parandaloni obezitetin, thotë një studim i ri. Studiuesit australianë zbuluan se testin e kanë bërë...

Vuajmë për fruta, “fryhemi” me mish – Dieta e shqiptarëve “katastrofë”,...

Raporti Global i Ushqyerjes 2018 nxjerr në pah disa të dhëna mjaft alarmante për vendin tonë. Po të shohim tabelën e dietës dhe nevojave...

Vetmia vret më shpejt se obeziteti

Vetmia është më vdekjeprurëse se obeziteti dhe duhet të konsiderohet si një rrezik për shëndetin publik, paralajmërojnë ekspertët. Personat asocialë kanë një rrezik prej 50%...

Obeziteti më kanceroz se duhani

Obeziteti pritet t’ia kalojë duhanpirjes si një nga shkaqet kryesore të kancerit tek gratë deri në 2043. Parashikimi është bërë nga një qendër kërkimesh...

OBSH jep alarmin: Obeziteti po vë në rrezik jetëgjatësinë në Europë

Jetëgjatësia në Evropë vazhdon të rritet por obeziteti dhe përqindja në rritje e njerëzve mbipeshë po rrezikon ta përmbysë këtë trend, paralajmëroi ditën e...

Turistët po u marrin shpirtin gomerëve (FOTO)

Gomerët e ishullit grek të Santorinit po gjymtohen duke mbajtur në kurriz turistët e shëndoshë, që paguajnë për xhiro me gomar nëpër rrugët e...

Obeziteti, meshkujt që hanë vetëm janë më të rrezikuar

Një hulumtim korean nxjerr në pah një predispozitë më të madhe për të zhvilluar hipertensionin dhe kolesterolin e lartë Meshkujt që hanë vetëm kanë një...

Zbulohet erëza që lufton obezitetin

Piper i zi mund të ndihmojë në luftën kundër obezitetit. Sipas një studimi të ri, piperi i zi ka përbërës piperonalin, që ul ndjeshëm efektet...

EDITORIAL

Edi Rama për gazetën italiane “Corriere della Sera”: Nuk jap dorëheqje!

Kryeministri Edi Rama ka folur për gazetën kryesore italiane "Corriere della Sera", ku ka thënë prerë se...

FORUM

Shigjetari i së shtunës është lule (për shqiptarët që u vjen turp prej dhunës)

Nga Enkel Demi Në lajmet e së djelës në Sky TG24, TGCOM 24 apo Canale 5 lajmi i dytë...

Dialogu Kosovë-Serbi po rikthehet në binarët e duhur

Prof.Lisen Bashkurti Kosova po tregohet e hapur, e angazhuar dhe plotësisht e vullnetshme për të vijuar dialogun me...