E mërkurë, Shtator 19, 2018
Ballina Etiketimet Obeziteti

Etiketim: obeziteti

OBSH jep alarmin: Obeziteti po vë në rrezik jetëgjatësinë në Europë

Jetëgjatësia në Evropë vazhdon të rritet por obeziteti dhe përqindja në rritje e njerëzve mbipeshë po rrezikon ta përmbysë këtë trend, paralajmëroi ditën e...

Turistët po u marrin shpirtin gomerëve (FOTO)

Gomerët e ishullit grek të Santorinit po gjymtohen duke mbajtur në kurriz turistët e shëndoshë, që paguajnë për xhiro me gomar nëpër rrugët e...

Obeziteti, meshkujt që hanë vetëm janë më të rrezikuar

Një hulumtim korean nxjerr në pah një predispozitë më të madhe për të zhvilluar hipertensionin dhe kolesterolin e lartë Meshkujt që hanë vetëm kanë një...

Zbulohet erëza që lufton obezitetin

Piper i zi mund të ndihmojë në luftën kundër obezitetit. Sipas një studimi të ri, piperi i zi ka përbërës piperonalin, që ul ndjeshëm efektet...

Erëza që kemi në shtëpi lufton obezitetin

Një studim i ri ka gjetur erëzën që mund të ndihmojë në luftën kundër obezitetit. Bëhet fjalë për piperin e zi, që përmban piperonalin, një...

Obeziteti dhe anoreksia lidhen me mungesën e “hormonit të humorit”

Kjo mund të çojë në depresion dhe ankth tek gratë shumë të dobëta apo tek ato shumë të shëndosha Anoreksia dhe obeziteti mund të...

10 këshilla si të luftojmë jetën sedentare, stresin dhe obezitetin

Jeta sedentare është kthyer në vrasësin e heshtur të kohëve moderne. Teknologjia dhe telekomunikaconi, gjithmonë e më shumë po bëjnë që barrierat fizike të...

Obeziteti më vrasës se duhani dhe diabeti, shkaku kryesor i vdekjeve...

Obeziteti është shkaku kryesor i shkurtimit të viteve të jetës nga vdekja e parakohshme. Ky fakt është zbuluar nga një studim i prezantuar në...

Obeziteti, Franca ndalon shitjen pa limit të pijeve me sheqer

Restorantet dhe hapësira të tjera ku merret ushqimi në Francë janë ndaluar të ofrojnë pije të pakufizuara me sheqer, në përpjekje për të zvogëluar...

Uthull molle para gjumit, shërben për…

Të mirat e uthullës së mollës, sidomos nëse ajo hollohet me ujë, është një mënyrë efektive që trajton probleme të ndryshme shëndetësore, duke përfshirë: Problemet...

EDITORIAL

Prestigjozja ‘The Economist’ numëron arsyet përse nuk do të ndryshojnë kufijtë Serbi-Kosovë

Në muajin gusht, presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, dhe ai i Kosovës, Hashim Thaçi, njoftuan në një...

FORUM

Lubonja për Teatrin: Mazhoranca nuk do të tërhiqet nga shembja, duhet rezistencë fizike

Analisti Fatos Lubonja deklaron se duhet rezistencë fizike për të ndaluar shembjen e Teatrit. Lubonja u shpreh se...

Kosova dhe Serbia zhvendosin betejën në Nju Jork

Asambleja e Përgjithshme e Kombeve të Bashkuara, e cila nis punimet më 18 shtator në Nju Jork,...