E mërkurë, Shkurt 20, 2019
Ballina Etiketimet Nobel

Etiketim: Nobel

Tsipras dhe Zaev kandidatë për çmimin Nobel të Paqes

Kryeministri grek, Aleksis Tsipras dhe kryeministri i Maqedonisë së Veriut, Zoran Zaev u nominuan për Çmimin Nobel të Paqes 2019. Liderët e grupit socialist dhe...

Ndahet nga jeta shkencëtari që shiti çmimin e tij Nobel për...

Është ndarë nga jeta në moshën 96-vjeçari fituesi i çmimit Nobel, fizikanti Leon Lederman. Zbulimet e tij ishin vendimtare në identifikimin e grimcave subatomike që...

New York Times: Lexuesit në gjithë botën habiten si nuk e...

Gazeta e njohur amerikane New York Times i ka kushtuar sot një shkrim shkrimtarit të njohur shqiptar Ismail Kadare. Kritikja e letërsisë Cynthia Haven...

Jepet çmimi Nobel në Kimi

Akademia Mbretërore Suedeze e Shkencave i ka dhënë çmimin Nobel në Kimi shkencëtarëve Jacques Dubochet, Joachim Frank dhe Richard Henderson. Ata analizuan biomolekulat përmes ngrirjes....

FOTO/ E gjithë familja me nga një çmim Nobel

Në disa raste në gjak rrjedh flori. Nga ai që përbehen medaljet e çmimit Nobel. Të gjithë e njohim Marie Curie, të lindur Sklodowska,...

Gratë e çmimit Nobel, 16 kanë fituar atë për Paqe (Lista...

Çmimet Nobel janë një peshë e rëndë në historinë e njerëzimit, ato u jepen individëve, grupe të ndryshme apo shteteve të cilat punojnë fort...

Fituesi i çmimit Nobel, Bob Dylan akuzohet për plagjiaturë

Një shkrimtare dhe gazetare akuzon Bob Dylan për plagjiaturë. Legjenda e muzikës rock, në fjalimin e tij të pranimit të çmimit Nobel për Letërsinë...

Bob Dylan refuzon pjesëmarrjen në ceremoninë e çmimeve Nobel

Bob Dylan nuk do të udhëtojë në Suedi për të marrë çmimin Nobel për Letërsi. Akademia suedeze që ndan çmimet Nobel ka njoftuar se...

Kumbaro: Rrojmë edhe pa Nobel!

Ministrja e Kulturës, Mirela Kumbaro u shpreh e zhgënjyer për çmimin Nobel në Letërsi ku një nga kandidatët ishte shkrimtari ynë i madh Ismail...

Nobelisti Dan Shechtman në Berat: Shqipëria të luftojë korrupsionin

Dan Shechtman Profesor pranë Institutit Teknologjik të Izraelit fitues i çmimit Nobel në Kimi në 2011 ka vizituar sot qytetin e Beratit. Profesori i njohur...

EDITORIAL

Kryeministri Rama plan sekret për të shkuar në zgjedhje për 45 ditë

Edi Rama është zënë në një çark, papritur, dhe akoma nuk e ka marrë veten nga vendimi...

FORUM

Rrëzimi i një busti dhe pamundësia e ndërtimit të një shprese

Nga Albert Vataj SOT 28 VITE MË PAS Rrëzimi i një busti dhe pamundësia e ndërtimit të një shprese Cili...

Nesër qytetarët të marrin mbrapsht Parlamentin e vjedhur nga bandat

Nga Klevis Balliu Duke ndjekur dje disa emisione politike, konstatova klithmat e disa analistëve dhe antarëve të mazhorancës...