E martë, Shtator 18, 2018
Ballina Etiketimet Nobel

Etiketim: Nobel

New York Times: Lexuesit në gjithë botën habiten si nuk e...

Gazeta e njohur amerikane New York Times i ka kushtuar sot një shkrim shkrimtarit të njohur shqiptar Ismail Kadare. Kritikja e letërsisë Cynthia Haven...

Jepet çmimi Nobel në Kimi

Akademia Mbretërore Suedeze e Shkencave i ka dhënë çmimin Nobel në Kimi shkencëtarëve Jacques Dubochet, Joachim Frank dhe Richard Henderson. Ata analizuan biomolekulat përmes ngrirjes....

FOTO/ E gjithë familja me nga një çmim Nobel

Në disa raste në gjak rrjedh flori. Nga ai që përbehen medaljet e çmimit Nobel. Të gjithë e njohim Marie Curie, të lindur Sklodowska,...

Gratë e çmimit Nobel, 16 kanë fituar atë për Paqe (Lista...

Çmimet Nobel janë një peshë e rëndë në historinë e njerëzimit, ato u jepen individëve, grupe të ndryshme apo shteteve të cilat punojnë fort...

Fituesi i çmimit Nobel, Bob Dylan akuzohet për plagjiaturë

Një shkrimtare dhe gazetare akuzon Bob Dylan për plagjiaturë. Legjenda e muzikës rock, në fjalimin e tij të pranimit të çmimit Nobel për Letërsinë...

Bob Dylan refuzon pjesëmarrjen në ceremoninë e çmimeve Nobel

Bob Dylan nuk do të udhëtojë në Suedi për të marrë çmimin Nobel për Letërsi. Akademia suedeze që ndan çmimet Nobel ka njoftuar se...

Kumbaro: Rrojmë edhe pa Nobel!

Ministrja e Kulturës, Mirela Kumbaro u shpreh e zhgënjyer për çmimin Nobel në Letërsi ku një nga kandidatët ishte shkrimtari ynë i madh Ismail...

Nobelisti Dan Shechtman në Berat: Shqipëria të luftojë korrupsionin

Dan Shechtman Profesor pranë Institutit Teknologjik të Izraelit fitues i çmimit Nobel në Kimi në 2011 ka vizituar sot qytetin e Beratit. Profesori i njohur...

Një botë që i jep Bob Dylanit, Nobelin e letrave, është...

Nga Tim Stanley – The Guardian/Bob Dylanit iu dha çmimi Nobel në Letërsi. Pse jo?! Për sa kohë Komitetet Nobel i jep çmimin e...

Pse Bob Dylan nuk duhej ta fitonte Nobelin në letërsi

Bob Dylan nuk e meriton çmimin Nobel për Letërsi. Ai meriton çmimet e shumta Grammy që ka fituar, përfshi këtu një çmim për arritjet jetësore,...

EDITORIAL

Prestigjozja ‘The Economist’ numëron arsyet përse nuk do të ndryshojnë kufijtë Serbi-Kosovë

Në muajin gusht, presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, dhe ai i Kosovës, Hashim Thaçi, njoftuan në një...

FORUM

Lubonja për Teatrin: Mazhoranca nuk do të tërhiqet nga shembja, duhet rezistencë fizike

Analisti Fatos Lubonja deklaron se duhet rezistencë fizike për të ndaluar shembjen e Teatrit. Lubonja u shpreh se...

Kosova dhe Serbia zhvendosin betejën në Nju Jork

Asambleja e Përgjithshme e Kombeve të Bashkuara, e cila nis punimet më 18 shtator në Nju Jork,...