E mërkurë, Nentor 14, 2018
Ballina Etiketimet Nju Jork

Etiketim: Nju Jork

Diaspora kundër korrigjimeve të kufijve

Komuniteti shqiptaro-amerikan në Nju Jork u ka kërkuar përmes një letre të gjithë liderëve politikë shqiptarë e kosovarë të angazhohen për ato që ai...

Erdogan, akuzë të fortë në Nju Jork dhe paralajmëron: Bota të...

Presidenti i Republikës së Turqisë, Recep Tayyip Erdoğan, ka deklaruar se Këshilli i Sigurimit i Kombeve të Bashkuara (KS-OKB) është shndërruar në një strukturë...

Liberty Island në Nju Jork evakuohet pas shpërthimit të shisheve të...

Parku ku Statuja e Lirisë ndodhet në Nju Jork dhe vetë monumenti u boshatisën pjesërisht për shkak të një zjarri të vogël që ndodhi...

Ambasadorja e Amerikës mbledh vendet që nuk iu bashkuan rezolutës kundër...

Shefja e misionit të Kosovës në Nju Jork, Teuta Sahatqija, ka marrë pjesë mbrëmjen e djeshme në pritjen e organizuar nga Ambasadorja e SHBA...

Ku është zhdukur Kryeministri?

Që nga e hëna e javës së kaluar kryeministri Edi Rama është zhdukur nga aktivitetet publike. Nuk ka asnjë takim qeveritar dhe asnjë axhendë...

I riu që sulmoi në Nju Jork ishte tallur me Trump...

I dyshuari që ka tentuar të kryejë sulmin me bombë gjatë ditës së djeshme në Nju Jork, është tallur me presidentin e Shteteve të...

Shpërthim në një stacion metroje në Nju Jork, policia: Dyshohet sulm...

Një shpërthim i fuqishëm ka ndodhur në orën 6.30 të mëngjesit në një stacion metroje pranë terminalit të autobusëve në Manhatan të Shteteve të...

Nju Jork, shqiptari fisnik gjen portofolin plot me para dhe ia...

Një emigrant nga Dibra e Madhe, i cili jeton në Staten Island, Nju Jork, ka bërë një gjest që rrallë njerëzit e bëjnë. Emigranti shqiptar...

Parada shqiptare në Nju-Jork (VIDEO)

Në Manhatan të Nju-Jorkut po zhvillohet “Parada Shqiptare”, një aktivitet i përvitshëm ku marrin pjesë mijëra shqiptaro-amerikanë. Këtë vit, parada ka si temë arbëreshët dhe...

Mark Gjonaj, shqiptaro-amerikani i Asamblesë së Nju Jorkut jep çmime për...

Nga Rita Saliu (Bronx, New York 2017)/ Është viti i tretë që Anëtari i Asamblesë së shtetit të Nju Jrokut në SHBA, Mark Gjonaj vlerëson...

EDITORIAL

Arresti për ish-kryeministrin maqedonas sinjal edhe për Shqipërinë

Ish-kryeministri autoritar dhe arrogant maqedonas, Nikoll Gruesvki tashmë jo vetëm që kërkohet të arrestohet nga gjykata penale...

FORUM

Blendi Fevziu: Mid’hat Frashëri i fali Shqipërisë gjithçka kishte

Nga Blendi Fevziu -Më 4 mars 1929, 89 vjet më parë, një burrë i veshur shik, me...

“Shpellarët” kundër barbarëve

Nga Oerd Bylykbashi Prishja e shtëpive të banorëve të Unazës së Madhe është antikushtetuese, jo thjesht e paligjshme...