E mërkurë, Shtator 26, 2018
Ballina Etiketimet Njerezimi

Etiketim: njerezimi

Inteligjenca artificiale është shqetësimi më i madh i njerëzimit

Është quajtur “Revolucioni i katërt industrial”, por duket se inteligjenca artificiale mund të jetë një shqetësim më i madh se shumë prej nesh e...

Paralajmërimet e fundit të Hawking për njerëzimin

“Njerëzit duhet të largohen nga Toka në 200 vitet e ardhshme nëse duan të mbijetojnë”. Ky ishte paralajmërimi që Profesor Stephen Hawking dha për...

Njerëzit nuk kanë frikë nga alienët, por…

Kur njerëzimi do të ballafaqohet me prova të padiskutueshme të ekzistencës së jetës përtej Tokës, sipas shkencëtarëve ne do të frikësohemi shumë nga ky...

Shteti i parë që lundron për ”çlirimin e njerëzimit nga politikanët”...

Shteti i parë lundrues në botë do të jetë në Oqeanin Paqësor në ishullin e Tahitit në vitin 2020. Mjaft hotele, shtëpi, zyra, restorante, do...

Papa: Njerëzimi kërcënohet me vetëvrasje nga lufta…

Papa Francesku ka thënë se njerëzimi është duke u kërcënuar me vetëvrasje për shkak të luftës bërthamore, shkruajnë mediet ndërkombëtare. Ai iu referua tensioneve në...

Provat që tregojnë se nuk jemi krijesat e vetme në univers

Njëra nga pyetjet më të famshme që mund të dëgjohet kohët e fundit është ‘A jemi ne krijesat e vetme inteligjente në univers?’. Një...

Teoritë e frikshme, ekspertët: Ja si do të vdesë njerëzimi, janë...

Një grup i fituesve të "Çmimeve Nobel", kanë dhënë teoritë e tyre për mënyrën se si do të përfundojë bota dhe sipas tyre, e...

“Raca njerëzore deri më… ose bëhemi të pavdekshëm”. IA zhvillohet dhe…

E ardhmja e "Inteligjencës Artificiale", sipas një studimi i cili ka zbuluar se raca njerëzore mund të zhduket deri ne vitin 2050. Jeff Nesbit, ish-drejtor i...

Thirrja e frikshme e Hawking: Duhet të largohemi nga Toka

Stephen Hawking nuk ngurron që të ripërsërisë sa herë që i jepet mundësia apelin drejtuar të gjithëve; duhet të largohemi nga Toka. Thirrja e...

Shkencëtari Stephen Hawking: Ja vrasësi më i madh i njerëzimit në...

Profesori Stephen Hawking ka bërë një varg paralajmërimesh në lidhje me ata që janë cilësuar si vrasësit më të mëdhenj në botë. Në një video...

EDITORIAL

Kitaroviç ia “plas” Thaçit në sy: Kufijtë e Ballkanit janë gdhendur në gur

Kundër idesë së presidentit të Kosovës, Hashim Thaçi, për shkëmbimin e territoreve, apo siç po e quan...

FORUM

“Fondacionet Ivanaj” promovojnë librin “Ministri i Hekurt-Mirash Ivanaj”

Fondacionet Ivanaj në bashkëpunim me shtëpinë botuese “Jozef" dhe “Radi&radi.com” organizuan sot në Tiranë një konferencë jubilare...

Koment: Historike dhe delikate – Marrëveshja mes Kinës e Vatikanit

Marrëveshja provizore mes Kinës dhe Vatikanit hap rrugën për një dialog të mëtejshëm. Një sipërmarrje e guximshme...