E mërkurë, Shtator 19, 2018
Ballina Etiketimet Nene Tereza

Etiketim: Nene Tereza

Nënë Tereza në Brazil

Një vit më parë me nismë të ministrit për Evropën dhe Punët e Jashtme, Ditmir Bushati, shtatorja e Nënë Terezës mbërriti në Rio De...

Presidenti Meta viziton Manastirin dhe përkulet para Nënë Terezës në Shkup

Presidenti i Republikës Ilir Meta, në ditën e dytë të vizitës zyrtare në Maqedoni, vizitoi qytetin e Manastirit, një nga qendra historike të shqiptarëve...

Sot 14 vite nga Lumturimi i Nënë Terezës prej Papa Gjon...

Plot 14 vite më parë në 19 tetor 2003 Nënë Tereza u shpall e “Lumturuar” nga Papa Gjon Pali II. Në maj 2011 është...

20 vite pa shenjtoren Nënë Tereza

Sot mbushen 20 vite kur në Kalkuta të Indisë në moshën 87-vjeçare murgesha katolike shqiptare Nënë Tereza, fituese e çmimit Nobel për Paqe dhe tashmë...

Skandal, përlyhet shtatorja e Nënë Terezës

Sheshi “Skëndërbeu” në Shkup në orët e hershme të mëngjesit është dëmtuar qëllimisht nga persona të panjohur. Në muralin me figura të historisë shqiptare, persona...

Tre tregime të vërteta (ose pjesërisht të vërteta) nga jeta e...

Nga Tonin Çobani Tregimi i parë: Një vakt si zotërinjtë Nënë Tereza qe ftuar në njërin prej banketeve që shtronin herë pas here disa ish-nxënëse të...

Blendi Fevziu “bllokon” sheshin “Nënë Tereza”

Blendi Fevziu, një prej gazetarëve politik më të njohur ne vend, feston më 7 shtator 20-vjetorin e emisionit “Opinion”. Mësohet se moderatori ka vendosur ta...

26 gushti është ditëlindja e 107-të e Shenjtores shqiptare

26 gushti është ditëlindja e Shën Terezës, humanitares dhe shenjtores shqiptare që lindi në Shkup në vitin 1910 dhe ndërroi jetë në Kalkuta të...

Milani, “përulet” në shtëpinë e Nënë Terezës (FOTO)

Një vizitë shumë e veçantë dhe emocionuese ajo që bëri Milani në Shkup, ditën e enjte. Në pritje të ndeshjes ndaj Shkëndijes për “playoff”-in...

Nënë Tereza ishte motivim për Princeshën Diana

Janë zbuluar letra të Princeshës së ndjerë, në të cilat ajo tregon se si takimi me Nënën Terezë i kishte ndryshuar jetën, dhe se...

EDITORIAL

Prestigjozja ‘The Economist’ numëron arsyet përse nuk do të ndryshojnë kufijtë Serbi-Kosovë

Në muajin gusht, presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, dhe ai i Kosovës, Hashim Thaçi, njoftuan në një...

FORUM

Lubonja për Teatrin: Mazhoranca nuk do të tërhiqet nga shembja, duhet rezistencë fizike

Analisti Fatos Lubonja deklaron se duhet rezistencë fizike për të ndaluar shembjen e Teatrit. Lubonja u shpreh se...

Kosova dhe Serbia zhvendosin betejën në Nju Jork

Asambleja e Përgjithshme e Kombeve të Bashkuara, e cila nis punimet më 18 shtator në Nju Jork,...