E shtunë, Shkurt 16, 2019
Ballina Etiketimet Nene Tereza

Etiketim: Nene Tereza

”Mos jeto kurrë pa jetë”, poezi nga Shën Nënë Tereza

Dita më e bukur? Sot. Pengesa më e madhe? Frika. Gjëja më e lehtë? Të gabosh. Gabimi më i madh? Të heqësh dorë. Rrënja e çdo të keqeje?...

Agi Bojaxhiu: Shën Tereza edhe në familje, e jashtëzakonshme në thjeshtësi

Mbesa e vetme e shenjtores, Agi Bojaxhi tregon detaje nga jeta e Nënë Terezës. “E adhuronte çokollatën e nuk e hante kurrë, i dukej ushqim...

Shenjtërimi i Nënë Terezës, Kryemadhi: Ne jemi lapsi me të cilin...

5 shtatori, dita e “Shën Terezës”, është uruar nga politikanët kryesorë shqiptarë. Presidenti i vendit, Ilir Meta, në një reagim në rrjetet sociale u...

Shenjtërimi i Nënë Terezës, Ambasada Amerikane publikon foton nga vizita në...

Në ditën e shenjtërimit të Nënë Terezës, Ambasada Amerikane në Tiranë, ka publikuar një foto të rrallë nga vizita e saj në Shtëpinë e...

Çfarë ndodhte natën te varri i Enverit derisa mbërriti Nënë Tereza?

Ditën e shenjtërimit të Nënë Terezës, disa media angleze rikthyen në vëmendje kritikat që i bëheshin asaj sidomos nga britaniku Christopher Hitchens. Mes këtyre kritikave...

Shenjtërimi i Nënë Terezës, Presidenti Meta: Shqiptarët të ecin nën frymëzimin...

Presidenti i Shqipërisë, Ilir Meta e ka nisur ditën me një mesazh homazh për të Shenjtën Nënë Tereza. Teksa e quan atë shembull të jashtëzakonshëm te...

Martirizimi i heshtur i Nënë Terezës, përballë regjimit komunist

Nga: Eugjen Merlika Kaluan dy vjet nga shёnjtёrimi i Nёnё Terezёs, nga dita kur Papa Françesku shpalli shёnjtore tё parёn grua tё lindur nё kombin shqiptar....

Njihuni me emigrantët më të famshëm që ndryshuan botën, nga Nënë...

Qoftë duke i ikur persekutimit, qoftë duke kërkuar mundësi të reja, këto figura u zhvendosën në toka të reja dhe gjetën suksesin. ALBERT EINSTEIN GJERMAN/AMERIKAN 1879-1955 Albert...

Rrëfimi: Si bëra Nënë Terezën të fliste shqip, e quanin “bijë...

Gjek Gjonlekaj, ish-gazetar i Voice of America, drejtor i Gjonleka Publishing Company, botues i Kanunit në anglisht tregon takimin para 30 vitesh me Nënë Terezën...

Letra e Nënë Terezës drejtuar grave

Letër e Nënë Terezës drejtuar grave në Konferencën IV Botërore të Gruas në Pekin (e pjesshme) Në Ditën ndërkombëtare të Gruas, po propozojmë në mënyrë të...

EDITORIAL

A është i ligjshëm përdorimi i gazit helmues ushtarak në protestën qytetare? (VIDEO)

Policia dhe Garda e Republikës ka përdorur në protestën e sotme gaz lotsjellës, jo vetëm ndaj disa...

FORUM

Neritan Sejamini: Reagim i turpshëm i ambasadave

Nga Neritan Sejamini- Është qesharake të shikosh nivelin e turpshëm ku kanë përfunduar ambasadorët perëndimorë në Tiranë: bëjnë...

Lubonja: Policia e papërgatitur për protestuesit

Analisti Fatos Lubonja i ftuar në rubrikën “Opinion’ në News 24 ka komentuar protestën e ditës...