E mërkurë, Nentor 21, 2018
Ballina Etiketimet NATO

Etiketim: NATO

NATO kundër ushtrisë së BE-së

Sekretari i Përgjithshëm i NATO, Jens Stoltenberg nuk e ka përshëndetur nismën e Presidentit francez Emmanuel Macron për një ushtri europiane. Stoltenberg paralajmëron dëmtim të...

NATO vlerëson rolin e Shqipërisë në misionet paqeruajtëse

Shefi i NATO-s Jens Stoltenberg përgëzoi trupat shqiptare në Heart, për rolin e tyre kryesor në misionin kundër terrorizmit në Afganistan. Lajmi u bë...

Bombarduesi rus “i ngrin buzëqeshjen” ushtarëve të NATO-s (FOTO)

Një bombardues rus “Tu-142” shokoi marinsat e ndodhur në një anije të SHBA që ishte duke marrë pjesë në stërvitjen masive të NATO-s Trident...

NATO nis stërvitjet më të madha ushtarake

Norvegjia do të jetë mikëpritësja e stërvitjeve më të mëdha të kryera të enjten nga NATO-ja prej përfundimit të Luftës së Ftohtë, duke i...

NATO nis manovrat më të mëdha ushtarake ”Trident Juncture 18”

Rreth 50 000 ushtarë, të mbështetur nga mjete të konsiderueshme ushtarake, nisin të enjten në Norvegji manovrat më të rëndësishme ushtarake të NATO-s që...

Nëse mandati i FSK-së zgjerohet, NATO “rishqyrton nivelin e angazhimit në...

NATO tha se nëse mandati i Forcës së Sigurisë së Kosovës zgjerohet, Këshilli Veri-Atlantik do të duhet të rishqyrtojë nivelin e angazhimit në Kosovë. "Çdo...

NATO nis formalisht bisedimet me Maqedoninë të enjten

NATO do të nisë formalisht bisedimet e anëtarësimit me Maqedoninë më 18 tetor. Ky veprim vjen edhe pse referendumi i 30 shtatorit për ndryshimin e...

Stoltenberg i prerë: Nuk ka plan B për Maqedoninë

Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s Jens Stoltenberg tha se nuk ka plan B për Maqedoninë, sepse vendi tani ka mundësinë e cila ndodh njëherë...

“Trident Juncture”, stërvitja më e madhe e NATO-s

Aleatët e NATO-s dhe një grusht vendesh partnere po përgatiten për stërvitjen e përbashkët ushtarake të konsideruar si e madhja në dekada. Përpara stërvitjes...

Carl Bildt: NATO-n të rrisë fuqinë e trupave ushtarakë në Kosovë

Ish-kryeministri i Suedisë Carl Bildt i ka kërkuar NATO-s dhe Bashkimit Europian që të rrisë prezencën e trupave ushtarakë në Kosovë dhe Bosnje. Kërkesa...

EDITORIAL

Ambasada e SHBA: Presim zbatimin e ligjit dhe për ish-ministrin Samir Tahiri

Ambasada e Shteteve të Bashkuara në Tiranë ka reaguar sot për vendimet e gjykatave në vend duke...

FORUM

Behgjet Pacolli, si pasqyrë e dështimit të shtetit të Kosovës

Nga Berat Buzhala - Ne jetojmë në një shtet ku gjysma e ministrave kanë aktakuza, duke e përfshirë...

Interpoli, fajin për dështimin e ka vetë Kosova

Nga Rexhep Qosja - Mjerisht Kosova dështoi edhe për të tretën herë për t’u bërë anëtare e organizatës...