E mërkurë, Shtator 19, 2018
Ballina Etiketimet Milva ekonomi

Etiketim: milva ekonomi

16.4 milionë lekë financim 5 projekteve në turizëm

Ministrja e Zhvillimit Ekonomik, Turizmit, Tregtisë dhe Sipërmarrjes, znj. Milva Ekonomi nënshkroi kontratat me pesë përfaqësuesit e projekteve fituese që konkuruan për mbështetje financiare të projekteve...

Investim 20 milionë USD në objektin me qira 1 Euro

Ministrja e Zhvillimit Ekonomik, Turizmit, Tregtisë dhe Sipërmarrjes, Znj. Milva Ekonomi firmosi  me sipërmarrësin e kompanisë “BOMIRA SHPK”, z. Ylli Aliaj, kontratën e qirasë...

PD: Kush fshihet pas Portit të Karpenit? Kompania pa punëtorë investon...

Deputetja e PD-së, Jordia Tabaku ka reaguar sot ndaj qëndrimeve të Ministres së Ekonomisë, Milva Ekonomi për ndërtimin e Portit të Karpenit në Kavajë. Tabaku...

Reagon Ministrja Ekonomi: Deklarata e PD, tërësisht dashakeqe

Ministria e Zhvillimit Ekonomik, Turizmit, Tregtisë dhe Sipërmarrjes i cilëson deklaratat e deputetes së Partisë Demokratikë, Jorida Tabaku për Portin e Karpenit si qëndrime tërësisht dashakeqe. Sipas...

Milva Ekonomi: Porti në Karpen. Ja detajet e megaprojektit 5 miliard...

Parlementi votoi projekt-ligjin që i hap rrugë negocimit të kontratës me “Star Bridge Developments Limited” për ndërtimin e një porti në Karpen të Kavajës....

“Dorëzohet” Presidenti Bujar Nishani, dekreton emërimin e ministrave

Presidenti Nishani dekreton emërimin e Arben Ahmetaj, ministër i Financave dhe të Milva Ekonomit si ministre e Ekonomisë. Vendimi është publikuar sot në faqen...

Braho: Loja me dekretet e ministrave mbaron nesër. Nishani ti firmosë

Kryetari i Komisionit për Sigurinë Kombëtare dhe deputeti i LSI, Spartak Braho ka komentuar sot mosvotimin e dekreteve të ministriave. Në një prononcim për...

Dekretimi i ministrave, Nishani: Rama nuk e njeh mirë Kushtetutën

Presidenti i Republikës, Bujar Nishani deklaron se për të vënë firmën mbi kërkesën e Kryeministrit për dekretimin e dy minitrave do të respektojë vetëm...

Rastet kur shkarkohet Presidenti i Republikës sipas Kushtetutës

Kushtetuta e Shqipërisë, ne nenin 90 e ka të përcaktuar qartë se kur shkarkohet Presidenti i Republikës: Neni 90 Presidenti i Republikës nuk ka përgjegjësi për aktet e kryera në ushtrim të detyrës së tij. Presidenti i Republikës mund të shkarkohet për shkelje të rëndë të Kushtetutës dhe për kryerjen e një krimi të rëndë. Propozimi për shkarkimin e Presidentit në këto raste mund të bëhet nga jo më pak se një e katërta e anëtarëve të Kuvendit dhe duhet të mbështetet nga jo më pak se dy të tretat e të gjithë anëtarëve të tij. Vendimi i Kuvendit i dërgohet Gjykatës Kushtetuese, e cila, kur vërteton fajësinë e Presidentit të Republikës, deklaron shkarkimin e tij nga detyra. http://www.kohajone.com/2016/02/19/qeveria-paralajmerim-presidentit-nishani-mund-te-shkarkohet/

Qeveria paralajmërim Presidentit: Nishani mund të shkarkohet

Mazhoranca është hedhur në sulm ndaj Presidentit Bujar Nishani për vonesat e dekretimit të dy ministrave. Ministrja e Shtetit për Marrëdhëniet me Parlamentin, Ermonela Felaj...

EDITORIAL

Prestigjozja ‘The Economist’ numëron arsyet përse nuk do të ndryshojnë kufijtë Serbi-Kosovë

Në muajin gusht, presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, dhe ai i Kosovës, Hashim Thaçi, njoftuan në një...

FORUM

Lubonja për Teatrin: Mazhoranca nuk do të tërhiqet nga shembja, duhet rezistencë fizike

Analisti Fatos Lubonja deklaron se duhet rezistencë fizike për të ndaluar shembjen e Teatrit. Lubonja u shpreh se...

Kosova dhe Serbia zhvendosin betejën në Nju Jork

Asambleja e Përgjithshme e Kombeve të Bashkuara, e cila nis punimet më 18 shtator në Nju Jork,...