E hënë, Shtator 24, 2018
Ballina Etiketimet Merkel

Etiketim: Merkel

Merkel: S’ka tërheqje të sanksioneve ndaj Rusisë

Kancelarja gjermane Angela Merkel, tha se sanksionet e Bashkimit Evropian ndaj Moskës do të vazhdojnë deri në arritjen e një armëpushimi në Ukrainë, nën...

Le Figaro: Franca mbështet korrigjimin e kufijve, Macron shpreson ta bindë...

E përditshmja prestigjioze franceze “Le Figaro” ia ka kushtuar një tekst të veçantë dialogut për normalizimin e marrëdhënieve ndërmjet Kosovës dhe Serbisë. Ajo ka...

Gjermanët në “shok”, i mituri afgan përdhunon shokun e klasës por...

Media dhe publiku gjerman janë të zemëruar nga një rast i çuditshëm i brutalitetit të të miturve, në të cilin një djalë nga Afganistani...

Berlin, Merkel: Një Turqi e qëndrueshme në interes të Gjermanisë

Një Turqi e qëndrueshme, e begatë dhe demokratike është në interesin e Gjermanisë, tha Ulrike Demmer, zëdhënësja e kancelares Angela Merkel. Duke iu përgjigjur pyetjeve...

“Duhet të kemi kujdes”, zbulohet çfarë i tha Merkel presidentit Trump

Mundësia e korrigjimit të kufijve mes Kosovës dhe Serbisë ka shkaktuar reagime të shumta. Deputetë të Bundestagut në Berlin vazhdojnë të jenë kundër ndryshimit...

Merkel fton Putin në Pallatin “Meseberg”, të shtunën takimi mes dy...

Konfliktet në Siri dhe në Ukrainë apo furnizimi energjetik i Gjermanisë. Lista e temave midis Kancelares Merkel dhe Presidentit të Rusisë Putin është e...

Merkel-Trumpit: Kush prek Malin e Zi na ka prekur neve

Kancelarja gjermane, Angela Merkel, tha se klauzola e NATO-s për mbrojtjen kolektive vlen për të gjitha vendet anëtare, e jo vetëm për të mëdhatë,...

Rama përkrah Merkel në samitin e Londrës, “kombinimi” mes tyre/ Çfarë...

Kryeministri Edi Rama ndodhet në Londër, aty ku prej ditës së djeshme, janë mbledhur liderët e Ballkanit Perëndimor, dhe vendeve të BE-së për të...

Kërkesa e vetme e Vuçiçit ndaj Merkelit për Kosovën

Një ditë më parë presidenti serb, Aleksandar Vuçiq bisedoi përmes telefonit me kancelaren gjermane, Angela Merkel. Vuçiq i kushtoi vëmendje të veçantë zonës ekonomike...

Merkel ngre alarmin për refugjatët: Rrezikohet “Schengen”!

Marrëveshja më e suksesshme dhe më e rëndësishme e Bashkimit Europian mund të shkatërrohet për shkak të mospajtimeve mbi emigracionin. Kancelarja gjermane tha se zona...

EDITORIAL

Lapsaxhinjtë, Teatri Kombëtar dhe hidrocentralet mbi Valbonë

Këto ditë po zien debati për Godinën e Teatrit Kombëtar dhe hidrocentralet që po ndërtohen mbi Valbonë. Nëse...

FORUM

Dëmet që Serbia i shkaktoi Kosovës në luftë, mbi 22 miliardë euro

Mbi 22 miliardë euro llogariten dëmet e luftës që Serbia ka shkaktuar në Kosovë para dhe gjatë...

Një faqe e re për Maqedoninë dhe mbarë Rajonin

Prof.Lisen Bashkurti - Dita e referendumit në Maqedoni po afrohet. Ne fakt është dita e kthesës së madhe...