E mërkurë, Shtator 19, 2018
Ballina Etiketimet Maqedonia

Etiketim: maqedonia

A do të bëhet Maqedonia vend satelit i Rusisë?

Maqedonia është shndërruar gjithnjë e më shumë në destinacionin e strategëve politikë të Kremlinit, ideologëve që mbështesin veçantinë e Rusisë, apo misionin ortodoks të...

A do të bëhet Maqedonia vend satelit i Rusisë?

Maqedonia është shndërruar gjithnjë e më shumë në destinacionin e strategëve politikë të Kremlinit, ideologëve që mbështesin veçantinë e Rusisë, apo misionin ortodoks të...

Maqedonia do të quhet “Republika e Maqedonisë Veriore”?

Republika e Maqedonisë Veriore: ky është propozimi përfundimtar për emrin e ri të ish Republikës Jugosllave të Maqedonisë. Njoftimin e ka publikuar nga Telma, duke...

Grekët kundër emrit të ri të Maqedonisë, priten tensione

Në shumë qytete në Greqi janë paralajmëruar protesta për më 6 qershor, kundër bisedimeve për çështjen e emrit. Organizatorët e protestave janë të njejtët...

Cipras: Referenca para emrit Maqedonia, është fitore për grekët

Kryeministri i Greqisë, Aleksis Cipras nga Selaniku ka thënë se në bisedimet për emrin ata nuk shkojnë për ta dhënë emrin “Maqedonia”, por për...

May: Mbështesim integrimin euro-atlantik të Maqedonisë

Me rastin e 25 vjetorit të vendosjes së marrëdhënieve diplomatike midis Britanisë së Madhe dhe Maqedonisë, kryeministrja britanike Theresa May vizitoi të enjten Shkupin...

Serbia dhe Maqedonia ndër vendet më të mira për të investuar,...

Serbia dhe Maqedonia renditen në listën e vendeve më të mira për të investuar në Europën Qendrore e Lindore, dhe si rrjedhojë kanë tërhequr...

FT: Shqipëria dhe Maqedonia kanë pengesa të qarta për t’u bashkuar...

Goditja për ndikimin strategjik në Ballkanin Perëndimor u intensifikua të martën kur Komisioni Europian rekomandoi fillimin e bisedimeve me Shqipërinë dhe Maqedoninë për t’u...

Hahn-Zaev: Maqedonia e meritoi rekomandimin e pakushtëzuar

Komisioneri për zgjerim në BE, Johannes Hahn, deklaroi se Maqedonia dhe qytetarët e saj e kanë merituar rekomandimin e pakushtëzuar të Komisionit Europian për...

Imami predikonte dhunë ndaj ‘të pafeve’ në xhaminë e shqiptarit. Filmimet...

Emri i xhamisë An`Nur të Winterthurit prej kohësh nuk zbret nga kryetitujt e mediave zvicerane. Fillimisht për shkak të një imami ekstremist që kishte...

EDITORIAL

Prestigjozja ‘The Economist’ numëron arsyet përse nuk do të ndryshojnë kufijtë Serbi-Kosovë

Në muajin gusht, presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, dhe ai i Kosovës, Hashim Thaçi, njoftuan në një...

FORUM

Lubonja për Teatrin: Mazhoranca nuk do të tërhiqet nga shembja, duhet rezistencë fizike

Analisti Fatos Lubonja deklaron se duhet rezistencë fizike për të ndaluar shembjen e Teatrit. Lubonja u shpreh se...

Kosova dhe Serbia zhvendosin betejën në Nju Jork

Asambleja e Përgjithshme e Kombeve të Bashkuara, e cila nis punimet më 18 shtator në Nju Jork,...