E mërkurë, Shtator 19, 2018
Ballina Etiketimet Maqedonia

Etiketim: maqedonia

Stoltenberg: Maqedonia do bëhet anëtare e NATO-s, kur të finalizojë marrëveshjen...

Sekretari i përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg qartazi bëri me dije se vetëm me ndryshimin e emrit, Maqedonia mund të hyjë në Aleancë. “Njerëzve në...

Lajmi i mirë për Maqedoninë, në samitin e radhës do të...

Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg, pas takimit me kryeministrin Zoran Zaev vlerësoi pozitivisht marrëveshjen rreth çështjes së emrit. Stoltenberg edhe një herë...

Maqedonia në NATO?! Stoltenberg: Varet nga referendumi

Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg deklaroi se pret nga liderët e shteteve të Aleancës, që në samitin e korrikut të marrin një...

Maqedonia arriti marrëveshjen e emrit, por Franca ka rezerva për fillimin...

Vazhdojnë debatet midis vendeve anëtare të BE-së për përcaktimin e datës për hapjen e negociatave me Maqedoninë në Këshillin e BE-së, ku Franca edhe...

Shumë zhurmë për një emër

Nga: Spiros Moskovou Athina dhe Shkupi kanë rënë dakord që të përfundojnë grindjet rreth emrit të ri të Maqedonisë. Një hap drejt normalitetit në Evropën Juglindore? Gati...

Maqedonia dhe Greqia, nesër nënshkruajnë marrëveshjen për emrin

Maqedonia dhe Greqia të dielën nënshkruajnë marrëveshjen për zgjidhjen e kontestit shumëvjeçar të emrit. Dokumenti që parasheh emrin, Maqedonia e Veriut. Do të nënshkruhet...

Bejli: Jam optimist për të ardhmen e Maqedonisë

Universiteti i Evropës Juglindore në Tetovë sot e promovoi gjeneratën e 14-të të absolventëve, ndërsa në solemnitet morën pjesë edhe ambasadorët e SHBA-së dhe...

BE përshëndet emrin e ri të Maqedonisë

Shefja e politikës së Jashtme të Bashkimit Europian, Federica Mogherini dhe komisioneri i Zgjerimit Johanes Hahn e pershëndetën përmes një deklarate të përbashkët zgjidhjen...

Marrëveshje historike, nga sot quhet Republika e Maqedonisë së Veriut

Është arritur marrëveshja historike mes Greqisë dhe Maqedonisë për çështjen e emrit. Kryeministri maqedonas Zoran Zaev ka njoftuar pas telefonatës së dytë me Cipras brenda...

27 vjet përplasje për një emër, ”lufta” Maqedoni-Greqi

Gjithçka filloi në vitin 1991, me shpalljen e pavarësisë së Maqedonisë. Ish-Republika Jugosllave e quajti veten Republika e Maqedonisë dhe zgjodhi një flamur, që...

EDITORIAL

Basha: Do përgjigjesh me kokë zoti Kryeministër! Vasili: Rama, i pa shpresë!

Një aksion i Inspektoriatit Kombëtar të Mbrojtjes së Territorit në zonën e Jalës në Vlorë është kthyer...

FORUM

Marrëdhëniet Shqipëri-Greqi, duhet të ndryshojnë në rrënjët e tyre

Nga Artur Zheji - Incidenti që më ndodhi në studion e Emisionit 360gradë, ku si pasojë e përplasjes së fortë...

Lubonja për Teatrin: Mazhoranca nuk do të tërhiqet nga shembja, duhet rezistencë fizike

Analisti Fatos Lubonja deklaron se duhet rezistencë fizike për të ndaluar shembjen e Teatrit. Lubonja u shpreh se...