Ballina Etiketimet Maqedonia

Etiketim: maqedonia

Maqedonia, për “mirë” apo për “keq’?

Zgjedhjet në Maqedoni mund të konsiderohen edhe “për mirë” nisur nga rezultati që ato kanë prodhuar më gjerë. Pra jo thjeshtë midis shqiptarëve por...

Maqedonia voton

Në Maqedoni po mbahen zgjedhjet e parakohshme parlamentare që pasuan një krizë politike që pasoi pohimet për korrupsion qeveritar, gjë që çoi në dorëheqjen...

Maqedonia zhvillon sot zgjedhjet e parlamentare

Duke nisur nga ora 07:00 e mëngjesit të sotëm në Republikën e Maqedonisë ka nisur procesi zgjedhor. Në Maqedoni, të drejtë vote kanë rreth 1.8...

Gjermania dëbon masivisht azilkërkues nga Ballkani

Në Gjermani është rritur mjaft numri i dëbimeve të azilkërkueve të refuzuar. Sipas mediave dëbimet më të mëdha prekin azilkërkuesit nga Ballkani. Numri i dëbimeve...

Mark Barns: Trump nuk do të lejojë ndryshimin e emrit të...

Shkup- SHBA-ja pas zgjedhjes së presidentit të ri Donald Tramp do të vazhdojë ta ndërtojë rrugën e bashkëpunimit të mirë me Maqedoninë, thotë Mark...

Serbia i kërkon Maqedonisë ndihmë në pengimin e anëtarësimit të Kosovës...

Presidenti serb, Tomisllav Nikoliq pas një takimi sot me presidentin maqedonas, Gjorgje Ivanov, ka treguar se ka folur edhe për Kosovën. Ai ka kërkuar që...

Liqeni i Ohrit. Larmia biologjike në rrezik

Sfidat për mjedisin mes vendeve të Ballkanit janë të njëjtat dhe i prekin të gjithë njësoj. Të gjithë jemi "një", mjedisi na përket të...

Kim Mehmeti: Maqedonia është kalbur, po kërkohet kazani për ta hedhur

Shkrimtari dhe publicisti Kim Mehmeti nuk beson se zgjedhjet e reja parlamentare do të sjellin ndonjë ndryshim në Republikën e Maqedonisë. “Edhe nëse mbahet zgjedhjet...

LSDM në fushatë: shqipja gjuhë zyrtare në Maqedoni

  Lideri i LSDM-së, Zoran Zaev premton se gjuha shqipe do të jetë gjuhë zyrtare pas zgjedhjeve të 11 Dhjetorit në Maqedoni. Ai thotë se...

Hiqet tarifa e lejes së qëndrimit për studentët e diasporës

Studentët shqiptarë nga Kosova, Mali i Zi, Maqedonia dhe Serbia përjashtohen nga tarifa e shërbimit për lejen e qëndrimit. Me nismë të Ministrit të Punëve...

EDITORIAL

Opozita vendos:Protesta deri në rrëzimin forcërisht te Kryeministrit Edi Rama

Të gjitha partitë e opozitës kanë dalë dje më një vendim të përbashkët: "nisjen e protestave deri...

FORUM

KADASTRA – Përtej fantazisë së Enver Hoxhës

Nga Sonila Bejtja / Kushdo që lexon këto ditë me vëmendje dhe pa qenë aspak jurist, dy dekretet...

Njohje e Kosovës, brenda kufijve të sotëm

Nga Harry BAJRAKTARI Illyria- New York Për Kosovën nuk është i pranueshëm asnjë opsion tjetër, përveç njohjes reciproke...