E hënë, Nentor 19, 2018
Ballina Etiketimet Maqedonia

Etiketim: maqedonia

Arratisja e Gruevskit, Maqedonia notë proteste Hungarisë

Ministria e Punëve të Jashtme të Maqedonisë i ka dorëzuar notë proteste Hungarisë, pas arratisjes së ish kryeministrit maqedonas Nikola Gruevski dhe kërkesës së...

Maqedonia prezanton kapitullin 24 në Bruksel

Zëvendëskryetari i Qeverisë për Çështje Evropiane, Bujar Osmani, në rolin e negociatorit kryesor dhe shefit të delegacionit shtetëror për negociata me BE-në, do të...

Maqedonia miraton amendamentet për ndryshimet kushtetuese

Qeveria e Maqedonise miratoi draft-amendamentet për ndryshimet kushtetuese sipas marreveshjes se Prespes. Amendamentet janë hartuar në konsensus me grupin e pavarur opozitar. Kryeministri Zoran...

Maqedonia pas referendumit, Zaev nuk do të takojë liderin e VMRO-së

Kryeministri Zoran Zaev nuk do të takohet me liderin e VMRO-DPMNE-së opozitare, Hristijan Mickoski, në lidhje me ndryshimet kushtetuese për Marrëveshjen e Prespës, çka...

Zaev-Thaçi: Kosova dhe Maqedonia nuk kanë asnjë çështje të hapur

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi zhvilloi një vizitë në Maqedoni ku u takua me kryeministrin Zoran Zaev. Gjatë konferencës për shtyp, kreu i shtetit...

Gati plani, Greqia dhe Maqedonia gati të “skanojnë” historinë

Maqedonia dhe Greqia janë shumë pranë zgjidhjes së mosmarrëveshjes për emrin. Ndërsa, sot të dy vendet kanë njoftuar se do të ngrenë një grup...

Mediat: Gati marrëveshja, Shqipëria dhe Maqedonia me doganë të përbashkët në...

Drejtoria e doganave nëpërmjet Ministrisë së Jashtme të Maqedonisë ka zhvilluar bisedimet me Qeverisë shqiptare, duke arritur marrëveshje për kontroll të përbashkët brenda 15...

U kthyen nga Iraku dhe Siria, arrestohen 7 luftëtarë të ISIS...

Ministri i Brendshëm i Maqedonisë tha se policia ka arrestuar sot shtatë persona që besohet se kanë luftuar në Siri dhe Irak krahas kryengritësve...

Maqedonia publikon listën, grumbullon 4 shqiptarë dhe harron Ibrahimin

Maqedonia po përgatitet për ndeshjet e Ligës së Kombeve. Trajneri i përfaqësueses maqedonase  Igor Angellovski ka publikuar ditën e sotme listën, ku në sy...

Maqedonia ngec 50 vjet larg standardeve të BE-së

Maqedonisë do t`i duhen të paktën edhe 50 vite që të arrijë nivelin e standardit jetësor të vendeve të Bashkimit Evropian, theksohet në raportin...

EDITORIAL

Basha:15 oligarkë marrin 2,2 miliardë euro nga buxheti i shtetit dhe 150 milion euro çdo vit

Lulzim Basha sot ka qenë i prerë dhe më i drejtëpërdrejtë se çdo herë kohët e fundit....

FORUM

Gazeta e parë në tokat shqiptare: “Iskodra” e vitit 1868, ku asnjë fjalë nuk ishte shqip!

Ilirjan Agolli Historianët dhe bibliografët e shtypit shqiptar (1) deri pak kohë më parë nuk ishin në dijeni...

Clement Atlee: Lufta sekrete e antiChurchillit

Sot Clement Attlee konsiderohet gjerësisht si një lider i madh socialist, por nga arkivat po del një...