E mërkurë, Shkurt 20, 2019
Ballina Etiketimet Maqedonia

Etiketim: maqedonia

Hyn në fuqi emri i ri i Maqedonisë, hapat që do...

Autoritetet qeveritare në Shkup pas ratifikimit të Protokollit për anëtarësim të vendit në NATO nga ana e Parlamentit grek, do të ndjekin disa hapa...

Maqedonia në NATO, Shqipëria nënshkruan e para protokollin

Nënshkrimi i “Marrëveshjes së Prespës” mes Maqedonisë dhe Greqisë i dha fund mosmarrëveshjeve mes vendeve, veprim ky që i hap rrugë Maqedonisë në anëtarësimin...

Bruksel, Maqedonia e Veriut nënshkruan anëtarësimin në NATO

Bruksel, Maqedonia e Veriut nënshkruan anëtarësimin në NATO. Vendet anëtare të NATO po nënshkruajnë protokollin e pranimit të Maqedonisë. Maqedonisë së Veriut i nevojiten 151...

Maqedonia nënshkruan sot në Bruksel marrëveshjen e pranimit në NATO

Shtetet e NATO-s pritet të nënshkruajnë një marrëveshje me Maqedoninë, duke i mundësuar shtetit ballkanik që të bëhet anëtari i 30-të i aleancës ushtarake. Marrëveshja...

Kuvendi grek voton për anëtarësimin e Maqedonisë në NATO

Këtë të premte parlamenti grek do të votojë Protokollin për anëtarësimin në NATO të Maqedonisë. Protokolli do t’i dorëzohet fillimisht të enjten Komisionit të autorizuar...

Gjermania jep dritën jeshile për pranimin e Maqedonisë në NATO

Një tjetër lajm i mirë për shtetin e Maqedonisë vjen nga Gjermania, e cila është shprehur pozitive për pranimim e Maqedonisë në NATO. “Anëtarësimi i...

Maqedonia në NATO, Bullgaria firmos pranimin, edhe Shqipëria është pro

Është çështje ditësh kur Maqedonia do të jetë pjesë e NATO-s. Pas heqjes së pengesave nga Greqia, sekretari i Përgjithshëm Jens Stoltenberg u dërgoi...

Kosova dhe Maqedonia, marrëveshje për njohjen e patentave

Sot do të nënshkruhet marrëveshja për njohjen reciproke të patentave të shoferëve ndërmjet Republikës së Kosovës dhe Republikës së Maqedonisë. Në këtë ceremoni do...

Maqedonia e Veriut, deputeti i PD: Forcë shtytëse partitë shqiptare

Pasi Kuvendi i Maqedonisë miratoi me 81 vota pro ndryshimet kushtetuese duke zyrtarizuar emrin e ri të shtetit Republika e Maqedonisë së Veriut, vjen...

Basha përshëndet vendimin e kuvendit të Maqedonisë së Veriut për ndryshimin...

Kreu i opozitës Lulzim Basha, ka përshëndetur votimin e Kuvendit të Maqedonisë të cilët kanë votuar me 81 vota pro ndryshimit të emrit duke...

EDITORIAL

Presidentit Meta për “Deutsche Welle”: Opozita një hap pas, kryeministri dy hapa prapa

Presidenti Meta ishte në Gjermani në Konferencën e Sigurisë, ku takoi kancelaren gjermane Merkel si dhe u...

FORUM

Rrëzimi i një busti dhe pamundësia e ndërtimit të një shprese

Nga Albert Vataj SOT 28 VITE MË PAS Rrëzimi i një busti dhe pamundësia e ndërtimit të një shprese Cili...

Nesër qytetarët të marrin mbrapsht Parlamentin e vjedhur nga bandat

Nga Klevis Balliu Duke ndjekur dje disa emisione politike, konstatova klithmat e disa analistëve dhe antarëve të mazhorancës...