E martë, Nentor 20, 2018
Ballina Etiketimet Maqedoni

Etiketim: Maqedoni

Presidenti Meta shpërndan 110 abetare për fëmijët shqiptarë të Manastirit

Presidenti i Republikës, Ilir Meta mori pjesë sot dhe përshëndeti veprimtaritë përkujtimore të 110-vjetorit të Kongresit të Manastirit, me pjesëmarrjen e dhjetra shqiptarëve nga...

Presidenti Ilir Meta: Kur një politikan akuzohet duhet të përballet, jo...

Presidenti i Republikës, Ilir Meta ka folur për largimin e Nikolla Gruevskit në Hungari pas dënimit të tij me dy vjet burg.  Në konferencën...

Drogë nga Shqipëria në Maqedoni, goditet grupi i trafikantëve

Rreth 60 kg lëndë narkotike janë kapur sot nga policia kufitare perëndimore në Maqedoni. Sipas mediave në Maqedoni, sasia e bllokuar  është e llojit...

Maqedoni, parlamenti nuk i heq dot mandatin Gruevskit

Kuvendi i Maqedonisë nuk arriti t’ia heqë mandatin deputetit dhe ish- kryeministrit, Nikolla Gruevski, i dënuar me dy vjet burg për shpërdorim të detyre. Për...

Maqedoni/Të quhemi ”shqiptarë” e jo ”bashkësi etnike mbi 20%”

Shqiptarët në Maqedoni nisën një fushatë në rrjetet sociale, me qëllim që të ndërgjegjësojnë politikanët që të njihen si shtet-formues, teksa vendi po punon...

VIDEO/Tifozët thirrje antish-shqiptare në Maqedoni

Dje në mbrëmje, tifozët e klubit të futbollit Tetekst të quajtur "Vojvodët" kanë hedhur parrulla anti-shqiptare. Protesta është zhivlluar në Torovë, një nga qytetet...

Publikimi i përgjimeve, Llalla: I njëjti skenar si në Maqedoni, Rama...

Gazetari Arben Llalla i ftuar në "360 Gradë" në Ora News, tha publikimi i përgjimeve ditët e fundit në Shqipëri rreth grupit të Shijakut,...

Maqedoni, VMRO: Amnisti gjithëpërfshirëse, jo selektive

Në parlamentin e Maqedonisë vijojnë debatet për pajtim në lidhje me ngjarjet e 27 prillit. Ndërsa partia opozitare VMRO-DPMNE ka kërkuar një amnisti gjithëpërfshirëse,...

Maqedoni, merren në mbrojtje deputetët opozitarë pro emrit të ri

Ministria e Punëve të Brendshme e Maqedonisë ka marrë në mbrojtje deputetët e VMRO-DPMNE-së që votuan për ndryshimet kushtetuese. Që nga votimi i 19...

“Fondet sekrete”. Prokuroria greke heton gazetarët për nxjerrje sekreti shtetëror

Kryeministria greke e mohoi të jenë dhënë fonde sekrete në Shqipëri e Maqedoni. Pas publikimit të lajmit se ministria e jashtme greke kishte paguar...

EDITORIAL

Papa Francesku: Gjergj Kastriot-Skenderbeu, mbetet atlet i Krishterimit

Papa Francesku mbetet një mik i madh i shqiptarëve. Këtë të hënë organizuar nga e ngarkuara me...

FORUM

Gruevski, Shqipëria dhe ikja në Hungari

Nga Afrim Krasniqi Ish-kryeministri i Maqedonisë Nikola Gruevski, i dënuar për korrupsion në vendin e tij, zgjodhi Shqipërinë...

Dokrrat e Kotzias për kufinjtë e Shqipërisë dhe një rrezik

Nga Gazmend Kapllani - Ne Shqiperi po perhapet lajmi i intervistes se ish-Ministrit te Jashtem grek Nikos Kotzias...