E premte, Nentor 16, 2018
Ballina Etiketimet Lisen Bashkurti

Etiketim: Lisen Bashkurti

Epilog mbi përfundimin e Luftës së Parë Botërore

(Pjesa 3) Prof. Lisen Bashkurti 1-Rikonfigurimi politik mbas Luftës së Parë Botërore Mbas Luftës së Parë Botërore, katër fuqi të mëdha u zhdukën: Perandoria Gjermane, Austro-Hungaria, Perandoria...

100 Vjet mbas Luftës së Parë Botërore–Mësime për të mos u...

Pjesa II- Ballkani “Fuçi Baroti” i Evropës  Prof. Lisen Bashkurti Gadishulli Ballkanik nisi të përfshihej në destabilitet gjatë dhe mbas Krizës Lindore, 1877-1878. Gjatë kësaj krizë,...

Diplomacisë shqiptare për bisedimet me Greqinë: ‘Mos mbaj gjithë vezët në...

Nga Prof. Lisen Bashkurti Deklarata e bërë kohë më parë nga Qeveria Shqiptare se do kemi “zero probleme me fqinjët” po rezulton e nxituar. Ndonëse...

“Mos të kemi frikë të negociojmë, por jo të negociojmë pa...

Prof. Lisen Bashkurti Negociatat janë instrumenti më efikas i diplomacisë. Në vetvete negociatat janë një proces i pafund. Negociatat janë një lëvizje e pandërprerë në...

Një faqe e re për Maqedoninë dhe mbarë Rajonin

Prof.Lisen Bashkurti - Dita e referendumit në Maqedoni po afrohet. Ne fakt është dita e kthesës së madhe që do shënojë një faqe të re...

Bisedimet Kosovë-Serbi – Tre kërkesa për t’u mbajtur parasysh nga Kosova

Nga Prof. Lisen Bashkurti, Ambasador Kosova dhe Serbia po hyjnë në fazën finale të normalizimit të marrëdhënieve. Ky normalizim do të realizohet nëpërmjet arritjes së...

Lisen Bashkurti: Votimi i Shqipërisë kundër SHBA ishte i paqëndrueshëm dhe...

Votimi i Shqipërisë kundër SHBA ishte i paqëndrueshëm dhe dritëshkurtër, jo parimor dhe aspak pragmatik Vendimmarrja për votën kundër SHBA u bë jashtë parimit gjithëpërfshirës...

Serbo-Rusia, e kaluara që rron

Këmbanat ogurzeza të patriarkëve të Kremlinit perzihen me tingujt e këmbanave të Irinejve serbë natë e ditë, duke u perpjekur të tërheqin këtë pjesë...

Rritet ndikimi Rus në politikën e Bullgarisë dhe Moldavisë

Ne kete luhatje gjeopolitike Euro-Ruse ne Bullgari, Moldavi dhe ne hapsirat e Ballkanit Perendimore ka pase ndikim edhe Brexit i Britanise se Madhe. Nga Lisen...

Zoti Ministër i Jashtëm edhe kosovarët janë shqiptarë!

Nga Prof. Dr. Lisen Bashkurti/Tre shqiptare te rinj nga Kosova u vrane ne Mynih. Nderkohe ne reagimin e saj Ministria e Jashtme e Shqiperise...

EDITORIAL

Policia e Shtetit pranon se Gruevski kaloi nga kufiri shqiptar për në Mal të Zi

Departamenti i Kufirit dhe Migracionit në Policinë e Shtetit ka reaguar sot lidhur kalimin në territorin shqiptar...

FORUM

Mustafa Nano: Çfarë më tha Rama kur i propozova Ben Blushin për kryetar Bashkie

‘Provocateur’, është libri i botuar nga gazetari Mustafa Nano. Libri është një auto rrëfim në formën e...

A do ta ekstradojë mikun e tij maqedonas, kryeministri hungarez?

Duke e lejuar hyrjen e ish-kryeministrit maqedonas, Gruevski në Hungari, kryeministri hungarez, Viktor Orban tallet me qeverinë...