Ballina Etiketimet Ligji

Etiketim: ligji

Ndryshon ligji për legalizimet, nuk ka tapi pa paguar taksën

Qeveria ndryshon sërish kriteret dhe procedurat për lejet e legalizimit. Të gjithë personat që kanë ndërtuar pa leje duhet të paguajnë taksën e ndikimit...

Vlahutin: Duhet sa më parë një ligj për financat vendore

Ministri i Shtetit  për Çështjet Vendore Bledar Çuçi dhe Shefja e Delegacionit të Bashkimit Evropian në Shqipëri Romana Vlahutin diskutuan mbi fazën e zbatimit...

Bregu: Duhet të kishim çuar në Kushtetuese ligjin për arsimin

Ish-ministrja e Integrimit Majlinda Bregu deklaron se në “pergjegjesia kryesore per dramen e maturanteve sot eshte e Qeverise qe hartoi ligjin me te pandershem...

Çfarë do të sjellë vettingu?

Ligji i sapomiratuar i vetting-ut pa praninë e opozitës, vë sipas saj “nën kontrollin tërësor politik të qeverisë procesin e vlerësimit të gjyqtarëve dhe...

Tabaku: Vetingu nuk përjashton gjykatësit e diktaturës

Deputetja e Partisë Demokratike, Jorida Tabaku deklaroi sot se qeveria miratoi një projektligj që nuk perjashton gjykatësit e përiudhës së diktaturës që kanë dënuar...

PD dorëzon në Kuvend 28 amendamente për ligjin e Vettingut

Partia Demokratike ka dorëzuar zyrtarisht në komisionin e posaçëm amendamentet e plota të ligjit për Vettingun. Kështu, PD ka dorëzuar 7 çështje që përkthehen...

Nenet që prekin median, Manja e Vasili: Do të ndryshohen

Maxhoranca tërhiqet dhe nga neni 6 që censuron median në ligjin për prokurorinë e zakonshme, sikurse bëri dhe për nenin 13 në ligjin e...

Bylykbashi: Nuk e dimë kush e futi nenin për censurimin e...

Partia Demokratike e ka cilësuar te papranueshëm përfshirjen e medias ne nenin 13 te projekt-ligjit per strukturën anti-korrupsion. Nënkryetari i komisionit per reformën ne drejtësi,...

Petrit Vasili: Jam i surprizuar nga neni 13 për censurën. Është...

Kryetari i Grupit Parlamentar të Lëvizjes Socialiste për Integrim, Petrit Vasili ka kritikuar ashpër futjen e nenit për censurimin e medias, në ligjin për...

Ligji për burgosjen e gazetarëve, Basha: Nuk do ta lejojmë, kush...

Kryetari i Partisë Demokratike Lulzim Basha është shprehur kundër ligjit që dënon gazetarët që ndërhyjnë në punën e SPAK, struktura e prokurorëve që krijohet...

EDITORIAL

Emrat kandidatë për kryeministër që pranon Opozita për Qeverinë Tranzitore

Djegia e mandatëve të deputetit fut në krizë politike, kushtetuese dhe shoqërore vendin. Parlamenti nuk mund të...

FORUM

Monologu i Ramës, në panik, i tmerruar, arrogant …

Nga Kastriot Islami/ Sonte në konferencën e shtypit, Rama gulconte nga frika, nga paniku…Atij i merrej fryma nga...

Pse mbërritëm deri këtu?

Nga Jamarbër Malltezi* Situata aktuale është krejtë sisht anormale, por nuk është aksidentale. Kjo situatë është pasojë e...