E mërkurë, Shkurt 20, 2019
Ballina Etiketimet Ligji

Etiketim: ligji

Austria ashpërson ligjin kundër dhunës ndaj grave

Qeveria e krahut të djathtë në Austri ka njoftuar të mërkurën për marrjen e masave më të ashpra për krime të dhunshme, sidomos për...

PD, grup pune me ekspertë për hartimin e një ligji të...

Partia Demokratike ka angazhuar deputetët dhe ekspertët për hartimin e një ligji të ri për arsimin e lartë. Ky angazhim vjen në një moment...

BIRN: Pasi shpërndau 1 miliard Euro, Rama tërhiqet nga koncesionet

Një projektligj i dërguar në parlament paralajmëron heqjen e mundësisë ligjore për “koncesione të pakërkuara” nga 1 korriku 2019, duke anuluar në këtë mënyrë...

Ndryshon ligji i koncesioneve/PPP! Nga 1 korriku, s’ka oferta të pakërkuara...

Ministria e Financave ka depozituar në Kuvend ndryshimet në ligjin për koncesionet dhe partneritetin publik-privat që synojnë heqjën e mundësisë së zhvillimit të projekteve...

KADASTRA – Përtej fantazisë së Enver Hoxhës

Nga Sonila Bejtja / Kushdo që lexon këto ditë me vëmendje dhe pa qenë aspak jurist, dy dekretet e fundit presidenciale për kthimin e dy...

Meta i kthen një tjetër ligj Ramës: Antikushtetues!

Presidenti Ilir Meta i ka kthyer një tjetër ligj në Kuvend qeverisë "Rama". Kreu i shtetit ka dekretuar kthimin në Kuvend të ligjit nr....

BIRN: Organizatat ndërkombëtare i kërkojnë Ramës të tërheqë ligjet për mediat

Në një letër të hapur, organizatat ndërkombëtare të lirisë së shprehjes, Federata Europiane e Gazetarëve, Qendra Europiane për Liri të Medias dhe të Shtypit,...

“Paketa Antishpifje është akt i pastër terrorizmi politik dhe censurë”

Koloreto Cukali, kryetar i Këshillit Shqiptar të Medias, deklaroi në studion e Top Talk me gazetarin Denis Dyrnjaja se Shqipëria nuk ka nevojë për...

Dekreti i presidentit për taksat, PD-LSI letër Kuvendit: U shkel rregullorja!

Kreu i grupit parlamentar të PD Edmond Spaho dhe kreu i grupit parlamentar të LSI, Petrit Vasili i janë drejtuar me një letër Këshillit...

Studentët falenderojnë Presidentin për kthimin e Buxhetit (VIDEO)

Pas vendimit të kreut të shtetit për të kthyer në Kuvend për rishqyrtim Buxhetin e vitit 2019 duke i dhënë mundësi qeverisë të plotësojë...

EDITORIAL

Kryeministri Rama plan sekret për të shkuar në zgjedhje për 45 ditë

Edi Rama është zënë në një çark, papritur, dhe akoma nuk e ka marrë veten nga vendimi...

FORUM

Media e huaj, jehonë thirrjes së dhimbshme të pedagogut: Na ndihmoni, para se të bëhemi Siria e ardhshme

Thirrja e dhimbshme e një pedagogu universitar që sheh vendin e tij të prirur drejt korrupsionit, varfërisë...

Lefterit… (Kokës)

Nga Ylli Manjani/ Lefter Koka është një shok i mirë politik dhe kontribues politik që nga themelimi në...