Ballina Etiketimet Ligj

Etiketim: ligj

E ndaluar me ligj, kripa e zezë vazhdon të shitet

Edhe pse është e ndaluar, kripa e zezë vazhdon të përdoret masivisht në tryezën shqiptare. “E kam përdorur më tepër kur bëj turshi. Edhe...

Dy të arrestuar për dhunë në familje. Ligji i ri: Mbrojtje...

Dhuna në familje vijon të jetë plagë e shoqërisë shqiptare. Dy persona kanë rënë në prangat e policisë për dhunë në familje. Në Lushnje u...

Irlanda i thotë “Po” ligjit të abortit

Irlanda tha po në referendumin për shfuqizimin e nenit 8 të Kushtetutës që deri tani ua ndalonte grave mundësinë e abortit, përveç rasteve të...

“Leksioni” i radhës nga Islanda, ligj për barazi në…

Prej kohësh, Islanda konsiderohet si vendi i parë në botë përsa u takon të drejtave dhe mbrojtjes grave, barazisë mes sekseve si dhe luftës...

Puçi-puçi gjithandej. Shteti që bën të ligjshme martesën gay

Jo vetëm Europa po kthehet në rozë por edhe në kontinente të tjera po miratojnë me ligj martesat brenda të njëjtit seks. Martesat e...

Fotoja e Enverit në Pezë/ Basha: Ligj për ndalimin e simboleve...

Kryetari i Partisë Demokratike Lulzim Basha teksa sa u pyet nga gazetarët lidhur me shfaqjen e fotografisë së Enver Hoxhës në Pezë, tha se...

Institucionet e Drejtësisë, 7 ligjet e paketës nesër në Kuvend

Shtatë nga 27 ligjet e paketës që rregullojnë funksionimin e institucioneve të sistemit të drejtësisë, pas miratimit të reformës kushtetuese, janë parashikuar për diskutim...

Ndryshimet klimaterike, marrëveshja e Parisit tani ligj ndërkombëtar

Marrëveshja e Parisit për të luftuar ndryshimet klimaterike u kthye në ligj ndërkombëtar të premten, një arritje historike e cila do të ketë në...

Pas qeseve plastike, Franca ndalon enët plastike

Franca ka marrë një vendim, të ndalojë qarkullimin dhe përdorimin e enëve plastike. Cështja është serioze, pasi që ligji do të hyjë në fuqi në vitin...

Vendet në Europë, që ndalojnë mbajtjen e mbulesës së fytyrës (FOTO)

Debati mbi nëse burka duhet të ndalohet në Gjermani,sjell në vëmendje se cilat vende kanë ndaluar mbulimin e plotë të fytyrës. Angela Merkel ka propozuar...

EDITORIAL

Prokuroria nuk guxon të thërrasë Kryeministrin. Në opozitë, Edi Rama, humbte gjyqet. Tani i fiton!

Prokuroria e Krimeve të Rënda vendosi dje të mos fillojë hetimet ndaj kryeministrit Edi Rama për akuzën...

FORUM

“Të gjithë e njohim nga një Xhisielë”

Nga Danjela Bonollari - E kuptoj që inatoseni me Xhisielën. Sidomos ju vajza e gra që shembull keni...

Përse bizneset shqiptare duhet të regjistrojnë shenjat e tyre dalluese si marka tregtare?

Av. Dr. Etlon Peppo –  Në ditët e sotme, veprimtaria e biznesit është rritur dhe zgjeruar në mënyrë...