E premte, Shtator 21, 2018
Ballina Etiketimet Libri

Etiketim: libri

Autorët shqiptarë në Panairin e librit, në Leipzig

Hapja e Panairit te Librit në Leipzig, në stenden Traduki u bë me tre autorë të rinj të Europes Juglindore; Elona Çuliq per Shqipërinë,...

Kur Sadik Premte kërkonte nga Parisi që Enver Hoxha të ndryshonte...

Shtëpia botuese “ONUFRI” nxjerr këto ditë librin më të ri të gazetarit dhe studiuesit të njohur, Dashnor Kaloçi. Botohet letra e Sadik Premtes për...

“Vdekja” e kulturës së librit në Shqipëri

Nga Besmira Xhaferasi/Gjendur përballë një mendësie bashkëkohore, ku “industria” e tregut liberal po kthehet në një mjet kushtëzues, po aq sa edhe, në një...

Charles d’Anjou, kryqtari i Vatikanit, mbret dhe i Regnum Albaniae

Nga Luan Rama (Fragment nga libri “Kalorësit e stuhisë”) ... Në fundin e shekullit të XIII, në Europë dhe gjer në Tokën e Shenjtë të Jeruzalemit,...

Nga seksi tek biznesi, disa “pilula” prej Donald Trumpit

Rregulli i parë për të patur sukses? Të mendosh për gjëra të mëdha. Dhe më pas të ndjekësh instiktin, të flesh pak dhe të...

Libri “Kështjella e Medias”/Mediat për botimin e librit të gazetarit Nikoll...

Botimi i librit të gazetarit dhe botuesit Nikoll Lesi, “Kështjella e Medias” është pasqyruar nga mediat kryesore në vend. Top Channel, Ora News, news24, TVSH...

Dueli Frangaj -Bushati

Nga Nikoll Lesi. Aleksandër  Frangaj është një ish-gazetar "Koha Jonë", ish-ortak dhe ish-mik i imi. E ka filluar profesionin e gazetarit që student, me një...

Shitje marramendëse të “Mein Kampf” në Gjermani

Publicisti i librit të liderit nazist Adolf Hitler, tha se shitjet e librit kanë parë rritje shumë të madhe qysh nga ribotimi i tij...

Një libër kushtuar Dëshmorit të Atdheut, Ibrahim Basha

“Heroizëm i shkruar me gjak atdhedashurie” është libri më i fundit i bashkëautorëve Kujtim Boriçi dhe Arben Duka, në vlerësim të figurës së dëshmorit...

Unë ministër?! Vështrim mbi librin më të ri të autorit Thoma...

I titulluar “Unë ministër”, libri, përmban 49 fejtone me tematikë nga jeta e përditshme shoqërore dhe realiteti i sotëm shqiptar. Duke i lexuar ato...

EDITORIAL

Zyrtarja e SHBA: SPAK dhe BKH do të bëjnë vettingun në politikë

Zv. Ndihmës Sekretarja e Shtetit, Elisabeth Millard zgjedh reformën në drejtësi si rrugën e vetme për të...

FORUM

PS dhe Kushtetuta e Rilindjes

Nga: Ylli Manjani Metmorfozë.. ————— Partia Socialiste e ka patur të shenjtë Kushtetutën dhe ligjin! Sa herë juristët ngrinin zërin për...

Arkitekti i Ramës dhe arkitekti i Hitlerit

Nga Aurel Plasari/ Po “arkitektë oborri” nuk paska? Ashtu si ka pasur dhe ka “poetë oborri”, “piktorë oborri”...