E premte, Nentor 16, 2018
Ballina Etiketimet Libri

Etiketim: libri

Historiani Mark Uci prezanton botimin e radhës, “Lezha, tempulli i historisë...

Nga Albina Gjergji “Qytetin e Lisos (Lezhës) që i bindej pushtetit venedikas, Skënderbeu e donte me një mënyrë të veçantë” (ndërsa) “Princat shqiptarë e pëlqenin...

Një “Pendë e Kristaltë” si Erenestina, poetja e magjishme gegë nderohet...

  Shkrimtarja Erenestina Gjergji Halili është vlerësuar dhe nderuar nga Instituti për Mbrojtjen e Kulturës Shqiptare. Për ruajtjen e kulturës gege dhe toske dhe për...

Gazetari Roland Qafoku: Ju tregoj librin tim “100 vrasjet  më të...

...starti i karrierës ka qenë gazetar i kronikës së zezë. Pas vitit 1990, në shumicën e vrasjeve unë kam qenë në vendngjarje dhe kjo...

LIBRI “SARAH”/ Sulejman Gjana përplaset me Pezën: Enveri, amoral. Mbreti nuk...

Një debat i hapur publik mbi romanin “Sarah” të Alfred Pezës, botim i Mapo Edition, organizuar tek instalacioni Reja, është shoqëruar me replika të...

Provokimi i Alfred Pezës: Një grua, një publicist dhe një mbret...

Pas gazetarisë zgjodhi politikën, e tani i sfidon të gjithë me penën e tij. Bëhet fjalë për Alfred Pezën, që sëfundmi përmes romanit intrigues...

Kërkimi i suksesit në botën e enigmave, vështrim mbi romanin e...

Autorja e re shqiptare Adela Prifti-Çaushllari sapo ka botuar romanin e saj të parë me titull, “Anabela”, një histori amerikane e ngjeshur në ngjarje...

Për Gilman Bakallin, profesorin ideal

Nga Henri Çili* Me Gilman Bakallin paraprakisht i kisha të gjitha premisat të konfliktohesha. Ai, një pedagog i ri, shpirt i lirë, natyrë antikonformiste e unë administrator...

Libri me përmbajtje seksuale, pezullohet drejtoresha

Drejtoria Arsimore ka pezulluar nga detyra drejtoreshën e shkollës nëntë vjeçare “Kongresi i Manastirit”, pas skandalit me tekstet jashtëshkollore që u jepen nxenesve të...

Mjeshtëria e spikatur e një fabulisti

Shënim për librin “Gomar apo Kaproll?” të shkrimtarit Vangjush Saro   Nga Vangjush Ziko  Fabula është quajtur gjinia më e vogël e epikës (në prozë dhe në...

Libri i Bashkim Shehut botohet në spanjisht

Romani "Angelus Novus" (Botimet Toena, 2005) sapo qarkulloi në spanjisht nga Shtëpia Botuese Siruela, një nga më të prestigjiozet e këtij vendi, me përkthim...

EDITORIAL

Policia e Shtetit pranon se Gruevski kaloi nga kufiri shqiptar për në Mal të Zi

Departamenti i Kufirit dhe Migracionit në Policinë e Shtetit ka reaguar sot lidhur kalimin në territorin shqiptar...

FORUM

Mustafa Nano: Çfarë më tha Rama kur i propozova Ben Blushin për kryetar Bashkie

‘Provocateur’, është libri i botuar nga gazetari Mustafa Nano. Libri është një auto rrëfim në formën e...

A do ta ekstradojë mikun e tij maqedonas, kryeministri hungarez?

Duke e lejuar hyrjen e ish-kryeministrit maqedonas, Gruevski në Hungari, kryeministri hungarez, Viktor Orban tallet me qeverinë...