E shtunë, Shtator 22, 2018
Ballina Etiketimet Libri

Etiketim: libri

LIBRI “SARAH”/ Sulejman Gjana përplaset me Pezën: Enveri, amoral. Mbreti nuk...

Një debat i hapur publik mbi romanin “Sarah” të Alfred Pezës, botim i Mapo Edition, organizuar tek instalacioni Reja, është shoqëruar me replika të...

Provokimi i Alfred Pezës: Një grua, një publicist dhe një mbret...

Pas gazetarisë zgjodhi politikën, e tani i sfidon të gjithë me penën e tij. Bëhet fjalë për Alfred Pezën, që sëfundmi përmes romanit intrigues...

Kërkimi i suksesit në botën e enigmave, vështrim mbi romanin e...

Autorja e re shqiptare Adela Prifti-Çaushllari sapo ka botuar romanin e saj të parë me titull, “Anabela”, një histori amerikane e ngjeshur në ngjarje...

Për Gilman Bakallin, profesorin ideal

Nga Henri Çili* Me Gilman Bakallin paraprakisht i kisha të gjitha premisat të konfliktohesha. Ai, një pedagog i ri, shpirt i lirë, natyrë antikonformiste e unë administrator...

Libri me përmbajtje seksuale, pezullohet drejtoresha

Drejtoria Arsimore ka pezulluar nga detyra drejtoreshën e shkollës nëntë vjeçare “Kongresi i Manastirit”, pas skandalit me tekstet jashtëshkollore që u jepen nxenesve të...

Mjeshtëria e spikatur e një fabulisti

Shënim për librin “Gomar apo Kaproll?” të shkrimtarit Vangjush Saro   Nga Vangjush Ziko  Fabula është quajtur gjinia më e vogël e epikës (në prozë dhe në...

Libri i Bashkim Shehut botohet në spanjisht

Romani "Angelus Novus" (Botimet Toena, 2005) sapo qarkulloi në spanjisht nga Shtëpia Botuese Siruela, një nga më të prestigjiozet e këtij vendi, me përkthim...

“Testamenti i grave për gratë”

Botimi promovohet me rastin e 15 vjetorit të Fondacionit, “Nermin Vlora Falaschi” më 17 prill Titulli i këtij libri “Testamenti i grave për gratë”,...

“Urgjenca gjuhësore”, ja pse na duhet pastërtia e shqipes

Jam i bindur se të gjithë shqiptarët e kanë ndier dhe e përjetojmë, jo pa shqetësim, rënien e kujdesit të shtetit e të institucioneve...

Monika Shoshori Stafa, pjesë elitare e publicistikës shqiptare

Nga Skënder Temali/ Zonjën Monika Shoshori Stafa, e njoh nga ekrani i televizorit, por dhe nga artikujt e saj që kam lexuar tash e...

EDITORIAL

Deklaratë e 10 prokurorëve të Krimëve të Rënda dhe deklarata e Arta Markut

Në prokurori nuk ka qetësi, ka plasur rrëmuja. Shkak është bërë fillimi i masës disiplinore ndaj 10...

FORUM

Për diktatorët

Nga: Xhon Gunter* Gjithë diktatorët janë anormalë. Ky është një fakt aksiomatik. Asnjë njeri në gjendje normale nuk...

Winston Churchill, Zyrih 1946: “Tani, unë ju them: Le të ngrihet Evropa!”

Duhet t’i jepet fund ndëshkimit. Duhet të vijë ai që Gladstone e quajti vite më parë “Akti...