E premte, Shkurt 22, 2019
Ballina Etiketimet Kryeministri Grek

Etiketim: Kryeministri Grek

Tsipras: 2019-a viti i rimëkëmbjes së Greqisë

Viti 2019 do të jetë vendimtar për Greqinë, theksoi kryeministri grek, Aleksis Cipras gjatë një vizite në ishullin Samothraki, ku ai mori pjesë në...

Tsipras: Kemi shumicën në parlament për marrëveshjen me Maqedoninë

Kryeministri grek, Aleksis Tsipras mbështet referendumin e 30 shtatorit në Maqedoni për çështjen e emrit. Ai siguroi se nëse pas referendumit Shkupi bën edhe...

Tsipras në PE: Mbështesim dialogun e vazhdueshëm me Shqipërinë

Kryeministri grek Aleksis Tsipras fjalen e tij në Parlamentin Europian e ka përqëndruar tek dialogu, integrimi evropian dhe zgjidhja e mosmarrëveshjeve në rajon. Tsipras...

Tsipras mesazh kërcënues Turqisë

Kryeministri grek, Alexis Tsipras deklaroi se megjithëse Greqia mirëpret dhe kërkon bashkëpunim me Turqinë, ajo nuk do të largohej nga konfrontimi për të mbrojtur...

Mediat greke zbulojnë arsyen e shtyrjes së vizitës së Tsipras në...

Kryeministri grek Aleksis Tsipras shtyu për një afat të pacaktuar vizitën që do të mbante në muajin prill në vendin tonë me rastin e...

Tsipras, Erdogan: Boll me kërcënime!

Kryeministri grek, Alexis Tsipras ka dërguar mesazhin më të ashpër në drejtim të Ankarasë që prej përshkallëzimit të tensioneve mes dy vendeve. “Turqia duhet të...

“Kryeministri Tsipras autorizon fazën finale të negociatave me Shqipërinë”

Burime diplomatike pranë Ministrisë së Jashtme greke i kanë konfirmuar Top Channel se kryeministri grek, Aleksis Tsipras ka autorizuar fazën finale të negociatave për...

Tsipras ironizon protesten për emrin e Maqedonisë

Kryeministri grek, Aleksis Tsipras ka ironizuar protestën e djeshme kundër përdorimin të termit “Maqedoni” në emrin e fqinjit verior. Ministri i Jashtëm i Athinës,...

Greqi, ndryshime në kabinetin e Tsipras

Kryeministri grek, Alexis Tsipras pritet të ndryshojë kabinetin qeveritar të shtunën, me synimin për të përshpejtuar konkluzionet e rishikimit kyç mbi programin e ndihmave...

Kryeministri Grek, “shpullë” Merkelit: Po bllokon rimëkëmbjen e vendit

Kryeministri Grek, Alexis Tsipras ka fajësuar Gjermaninë dhe Angela Merkel se, "Ka përplasur frenat në rimëkëmbjen e vendit të tij, kur Greqia lufton për...

EDITORIAL

Emrat kandidatë për kryeministër që pranon Opozita për Qeverinë Tranzitore

Djegia e mandatëve të deputetit fut në krizë politike, kushtetuese dhe shoqërore vendin. Parlamenti nuk mund të...

FORUM

Monologu i Ramës, në panik, i tmerruar, arrogant …

Nga Kastriot Islami/ Sonte në konferencën e shtypit, Rama gulconte nga frika, nga paniku…Atij i merrej fryma nga...

Pse mbërritëm deri këtu?

Nga Jamarbër Malltezi* Situata aktuale është krejtë sisht anormale, por nuk është aksidentale. Kjo situatë është pasojë e...