E premte, Shtator 21, 2018
Ballina Etiketimet Kosove

Etiketim: Kosove

Basha: 5 grupe kriminale kërkojnë shkëmbimin e territorit Kosovë-Serbi

Kreu i Partisë Demokratike Lulzim Basha shprehet kundër shkëmbimit të territoreve mes Kosovës dhe Serbisë. Ashtu sikurse edhe ish-Kryeministri Sali Berisha, Basha renditet në anën...

Kosova plan për t’i kthyer ata që luftuan në Siri dhe...

Rreth 200 qytetarë të Kosovës, vazhdojnë të jenë në zonat e konfliktit në Siri dhe Irak, duke përshirë edhe shumë fëmijë të lindur atje....

Washington Post: Shkëmbi i territoreve midis Kosovës e Serbisë një ide...

Habitshëm, SHBA nuk është dakord me pikëpamjen e Merkelit. “Politika amerikane është që nëse dy palët mund të punojnë së bashku dhe arrin në...

Kufiri Kosovë-Serbi, Mass: Frikë për efekt domino

Ministri i Jashtëm gjerman, Heiko Mass në një deklaratë të përbashkët me ministrin Bushati, përveç çështjes së Integrimit, u pyet edhe në lidhje me...

”Beteja” Kosovë-Serbi, zhvendoset në Nju Jork

Asambleja e Përgjithshme e Kombeve të Bashkuara është fushëbeteja diplomatike e radhës për Kosovën dhe Serbinë. Debatet atje nisin në 25 shtator dhe zgjasin...

Pas Shqipërisë, “Rruga e Kombit” së shpejti me pagesë edhe në...

Pas vendosjes se taksës për qarkullim në “Rrugën e Kombit” nga Qeveria e Shqipërisë edhe Qeveria e Kosovës po përgatitet që qarkullimi në autostrada...

“The Economist”‘: Gjakderdhje në Ballkan nëse korrigjohen kufijtë Kosovë-Serbi

Idenë për korrigjimin e kufijve Kosovë-Serbi, prestigjozja ''The Economist'' e sheh si nxitës të konflikteve politike në Rajon. Në një artikull mbi këtë çështje që...

Ministri serb: Kosovën e njohim kur të fluturojnë derrat

Ministri i Punëve të Jashtme të Serbisë, Ivica Daçiç tha se Serbia do ta njohë Kosovën dhe do të lejojë të marrë një vend në...

Pacolli: Tirana të ndërhyjë. Meta: Duhet Unitet Kombëtar. Rama: Jo kompetencë...

Idetë e korrigjimit të kufijve si pjesë e një marrëveshje mes Serbisë dhe Kosovës kanë shkaktuar jo pak reagime në Prishtinë dhe në Tiranë....

Pas vizitës së Vuçiç, Serbia “hap thesin”: Mbi 200 milionë euro...

Zyra për Kosovën në Qeverinë e Serbisë ka njoftuar se është përgatitur plani i investimeve të projekteve në 10 komunat me shumicë serbe në...

EDITORIAL

Kryeministri Rama shemb Teatrin në Tiranë, kurse opozita ikën në Vlorë

Partia Socialiste vulosi dje me ligj, për herë të dytë, shembjen e Teatrit Kombëtar. Me 75 vota...

FORUM

PS dhe Kushtetuta e Rilindjes

Nga: Ylli Manjani Metmorfozë.. ————— Partia Socialiste e ka patur të shenjtë Kushtetutën dhe ligjin! Sa herë juristët ngrinin zërin për...

Arkitekti i Ramës dhe arkitekti i Hitlerit

Nga Aurel Plasari/ Po “arkitektë oborri” nuk paska? Ashtu si ka pasur dhe ka “poetë oborri”, “piktorë oborri”...