E mërkurë, Nentor 21, 2018
Ballina Etiketimet Kosova

Etiketim: kosova

Kosova shkruan historinë, mposht Azerbajxhanin dhe ngjitet një divizion më lart

Kosova shkruan historinë. Dardanët fitojnë grupin 3 të Divizionit D, duke siguruar të drejtën që në sezonin e ardhshëm të Ligës së Kombeve të...

Kosova dhe Serbia me akuza të ndërsjella për moszbatim të marrëveshjeve

Zbatimi i marrëveshjeve të arritura në kuadër të dialogut në mes Prishtinës dhe Beogradit me lehtësimin e Bashkimit Evropian në Bruksel, vlerësohet në mënyra...

Ngec seanca, Kosova nuk gjen paqe politike

Seanca e jashtëzakonshme e Kuvendit të Kosovës, në të cilin ishte parashikuar të diskutohet për politikën e jashtme të Kosovës, ka dështuar për shkak...

“Do të luftojmë kundër anëtarësimit të Kosovës në Interpol”

Ministri i Brendshëm i Serbisë, Nebojsha Stefanoviç deklaroi se Serbia do të bëjë gjithçka për të parandaluar anëtarësimin e Kosovës në Interpol. Sipas ‘Tanjug’, Stefanoviç...

Kosova pa viza, ashpërsohet gjuha kundër BE-së

Zyrtarë te lartë të Kosovës po ashpërsojnë gjuhën ndaj Bashkimit Europian pas të dhënave se liberalizimi i vizave me unionin mund të finalizohet në...

Pse një shkëmbim territoresh në Ballkanin Perëndimor do të destabilizonte rajonin

Nga Heather Conley & Matthew Melino Historia përbëhet nga ironi të mëdha. Vrasja e Arkidukws Ferdinand nga nacionalistët serbë në Sarajevë, më 28 qershor 1914,...

“Konsumojnë drogë”, Kosova mund të ndalojë ekskursionet e nxënësve në Shqipëri

Ministri i Arsimit në Kosovë ka hedhur idenë e ndalimit të nxënësve që të zhvillojnë ekskursione në Shqipëri. Në një intervistë, Shyqiri Bytyqi, ka...

Hoxhaj: Brenda 10 vjetësh Kosova do ketë një ushtri të mirëfilltë

Zëvendëskryeministri i Kosovës, Enver Hoxhaj në një intervistë për Gazetën “Zëri”, ka folur në lidhje me transformimin e FSK-së në ushtri. Sipas tij ligjet për...

Vuçiç: Kosova, pengesa e vetme për rrugën evropiane të Serbisë

Presidenti serb Aleksander Vuçiç tha se ruajtja e paqes, stabilitetit dhe sigurisë për qytetarët serb në Kosovë do të jetë më e vështirë, “sepse është...

Hahn: Kosova nuk është kushti i vetëm i Serbisë për hyrjen...

Zgjidhja e çështjes së Kosovës nuk është kushti i vetëm në rrugën e Serbisë për të hyrë në BE. I pyetur për shanset e Serbisë...

EDITORIAL

Ambasada e SHBA: Presim zbatimin e ligjit dhe për ish-ministrin Samir Tahiri

Ambasada e Shteteve të Bashkuara në Tiranë ka reaguar sot për vendimet e gjykatave në vend duke...

FORUM

Behgjet Pacolli, si pasqyrë e dështimit të shtetit të Kosovës

Nga Berat Buzhala - Ne jetojmë në një shtet ku gjysma e ministrave kanë aktakuza, duke e përfshirë...

Interpoli, fajin për dështimin e ka vetë Kosova

Nga Rexhep Qosja - Mjerisht Kosova dështoi edhe për të tretën herë për t’u bërë anëtare e organizatës...