E hënë, Shkurt 18, 2019
Ballina Etiketimet Komunizmi

Etiketim: komunizmi

Martirizimi i heshtur i Nënë Terezës, përballë regjimit komunist

Nga: Eugjen Merlika Kaluan dy vjet nga shёnjtёrimi i Nёnё Terezёs, nga dita kur Papa Françesku shpalli shёnjtore tё parёn grua tё lindur nё kombin shqiptar....

4500 të zhdukurit e komunizmit, ja apeli i familjarëve

Unioni i Integrimit Mbarëkombëtar ka shpallur vitin 2018 si vitin e gjetjes së eshtrave të 4500 të zhdukur të komunizmit. Familjarët e personave të...

Mbledhja në ’80, Enveri-Mehmetit: Lopët do hanë me llogari

Ish-drejtori i arkivave në Ministrinë e Brendshme, Kastriot Dervishi ka publikuar një material ku zbardhen diskutimet e zhvilluara në një mbledhje të Byrosë Politike...

Tekstet shkollore/ BE në alarm: Po kthehet kujtimi i zymtë i...

Më shumë patriotizëm dhe fe, më pak pluralizëm mendimi: jo vetëm në Turqi planet mësimore po shkojnë në këtë drejtim. Edhe në vendet e...

Vrasja makabre e mirditorëve: U futën në dhe të gjallë nga...

Në kohën kur Shtabi i Përgjithshëm me 9 anëtarë kryesorë të tij, në mesin e të cilëve edhe disa luftëtarë të tjerë, ishin më...

NY Times: Hapja e dosjeve? Shqiptarët thonë se është shumë vonë

“Ndërkohë që Shqipëria bën llogaritë me të kaluarën komuniste, kritikët thonë se është shumë vonë”. Ky është titulli i një shkrimi të gazetës NY Times,...

Si jetohej në vitet e Luftës së Ftohtë përtej Murit? Ngjashmëritë...

Nga ajo botë ka mbetur vetëm e ashtuquajtura “Ostalgie”, një modë që lindi pas ribashkimit gjerman në vitin 1989. Një nostalgji e botës socialiste,...

Kjo është thjeshtë Hipokrizi!

Rreth 15 vjet më vonë, i njëjti person që kishte tentuar të mblidhte pak njerëz për varrimin e Musinesë, trokiti në derën e Gjykatës...

Ja si ishte fëmijëria e shqiptarëve në komunizëm (FOTO)

Si ka qenë fëmijëria e shqiptarëve në komunizëm. Fotot e faqes “Fëmijëria jonë” në Facebook, tregojnë realitetin e viteve të komunizmit.

IDRA:”Për shqiptarët s’është më problem komunizmi”

Rezultati i një anketimi të fundit, mbështetur nga OSBE-ja në Tiranë, ka nxjerrë përfundime interesante sa i përket Komunizmit, Dosjeve të Spiunëve, të persekutuarve...

EDITORIAL

A është i ligjshëm përdorimi i gazit helmues ushtarak në protestën qytetare? (VIDEO)

Policia dhe Garda e Republikës ka përdorur në protestën e sotme gaz lotsjellës, jo vetëm ndaj disa...

FORUM

Merkel dhe Mike Pence – dy botë përplasen

Nga DW/ Në Konferencën e Sigurisë në Mynih paraqitën pikëpamjet e tyre kancelarja, Angela Merkel dhe zëvendëspresidenti amerikan,...

Neritan Sejamini: Reagim i turpshëm i ambasadave

Nga Neritan Sejamini- Është qesharake të shikosh nivelin e turpshëm ku kanë përfunduar ambasadorët perëndimorë në Tiranë: bëjnë...