E shtunë, Shtator 22, 2018
Ballina Etiketimet Komisioni europian

Etiketim: komisioni europian

Polonia, Hungaria, Çekia mund të gjobiten nga Gjykata Europiane

Komisioni Europian ka nisur procedime ligjore kundër tre shteteve anëtare të BE-së, të cilat refuzuan të pranonin refugjatët. Polonia, Hungaria dhe Republika Çeke janë akuzuar...

KE: Shqipëria në rritje. Ekonomia do zgjerohet me 3.7 përqind

Për vitin 2017, Komisioni Europian e rriti parashikimin për rritjen ekonomike të Shqipërisë në 3.7 për qind nga 3.5 për qind që ishte shifra...

Lista e zezë/ KE gati emrat që do të verifikojnë drejtësinë...

Komisioni Europian është në përmbyllje të procedurave për të zgjedhur përfaqësuesit ndërkombëtarë që do të jenë pjesë e operacionit ndërkombëtar të monitorimit sipas dispozitës...

Komisioni Europian drejt shkatërrimit, Gjermania tani sundon Europën?

Komisioni Europian ka marrë fund, ashtu si Gjermania dominon Brukselin, ka thënë  ish-Presidenti i Komisionit Europian. Romano Prodi i cili drejtoi Komisionin mes viteve 1999 dhe...

Brukseli, sistem regjistrimi pasagjerësh: 5 euro për “Schengen”-in

Në Komisionin Europian pritet të propozohet këtë të mërkurë një tarifë prej 5 eurosh, për shtetasit e vendeve që nuk janë pjesë e BE-së,...

Dokumenti/ Komisioni Europian: Të hapen negociatat me Shqipërinë, por me një...

Duket se Komisioni Europian nuk i ka hapur plotësisht dritën jeshile Shqipërisë për cceljen e negociatave të anëtarësimit. Në një kopje të progres-raportit të siguruar...

Jean Claude Juncker: Jam imun ndaj kërcënimeve të Turqisë

Presidenti i Komisionit Evropian Jean Claude Juncker ka hedhur poshtë kërcënimet e Turqisë se do të heqë dorë nga një premtim për të ndalur...

Brukseli sqaron: PAMECA rol këshillues për institucionet ligjzbatuese

Raporti i misionit PAMECA, që vinte në dukje mangësitë e punës së prokurorisë për disa çështje delikate, nuk është më vetëm një çështje e...

KE: Shqipëria nuk ka infrastrukturën e nevojshme për importin e mbetjeve

Komisioni Evropian vlerëson se Shqipëria nuk e ka infrastrukturën e nevojshme për kontrollin e mbetjeve të importuara. Përmes një reagimi me shkrim pas kërkesës së...

KE: Rriten me 22.4 % investimet në Shqipëri, shqetësim kredidhënia

Një raport i fundit i drejtorisë ekonomike të Komisionit Europian konstaton një rritje të investimeve të huaja direkte në Shqipëri në masën 22.4 %....

EDITORIAL

Kryeministri Rama shemb Teatrin në Tiranë, kurse opozita ikën në Vlorë

Partia Socialiste vulosi dje me ligj, për herë të dytë, shembjen e Teatrit Kombëtar. Me 75 vota...

FORUM

Winston Churchill, Zyrih 1946: “Tani, unë ju them: Le të ngrihet Evropa!”

Duhet t’i jepet fund ndëshkimit. Duhet të vijë ai që Gladstone e quajti vite më parë “Akti...

BIRN: Frikë apo përplasje e brendshme: Marku shkëmben akuza me prokurorët

Nga Gjergji Erebara/BIRN/ Prokurorja e Përgjithshme e Përkohshme, Arta Marku deklaroi të premten se frika është shkaku i...