E premte, Shtator 21, 2018
Ballina Etiketimet KLD

Etiketim: KLD

PD: Prokuroria nuk heton 129 zyrtarët e kallëzuar nga KLSH

Partia Demokratike, përmes deputetes Dhuarta Çupi ka akuzuar sot prokurorinë e cila nuk po heton zyrtarët e korruptuar pavarësisht se Kontrolli i Lartë i...

Naço: KLD, llumi i sistemit të drejtësisë. Ja përse nuk e...

Opozita ka vendosur të bojkotojë seancën e ditës së sotme, ku Kuvendi pritet të kalojë në votim një ndryshim në projektligjin e magjistraturës, votim...

Gjykata në kolaps, KLD kërkon mendim nga EURALIUS

Vonesa në krijimin e institucioneve te reja të drejtësisë ka futur në kolaps edhe drejtimin e gjykatave. 12 kryetarë të institucioneve të vendosjes së drejtësisë...

“Magjistratura”, PS: KLD dhe Prokuroria të vijojnë emërimet deri në ngritjen...

Nga Herion Mesi Kur largimet e gjyqtarëve dhe prokurorëve si pasojë e vettingut po ndodhin çdo ditë, sytë janë drejtuar nga Shkolla e Magjistraturës për...

Etilda Gjonaj sulmon KLD: Ditë e zezë

Ditën e djeshme Këshilli i Lartë i Drejtësisë, vendosi të mos shkarkojë asnjë nga 4 gjyqtarët e propozuar nga ministrja e Drejtësisë Etilda Gjonaj....

Presidenti Meta mbledh KLD, pritet shkarkimi i 4 gjyqtarëve

Këshilli i Lartë i Drejtësisë është mbledhur sot nën drejtimin e presidentit Ilir Meta. Në axhendën e ditës janë 15 pika për shqyrtim, por...

KLD pezullon nga detyra 3 gjyqtarë të Apelit në Durrës (Emrat)

Nën drejtimin e Presidentit të Republikës, Ilir Meta, Këshilli i Lartë i Drejtësisë ka pezulluar nga detyra tre gjyqtarë të Gjykatës së Apelit Durrës....

Ekstradimi i Seitit, KLD reagon pas kërkesës së Arta Markut

Pas kërkesës që kryeprokurorja Arta Marku i bëri Këshillit të Lartë të Drejtësisë, për nisjen e hetimet për gjyqtarët lidhur me ekstradimin e Nazer...

Korrupsioni, KLD pritet të shkarkojë sot 3 gjyqtarët e Apelit Durrës

Këshilli i Lartë i Drejtësisë do të shqyrtojë sot kërkesën e Prokurorisë së Krimeve të Rënda mbi tre gjyqtarët e Apelit Durrës, të cilët...

Liroi Alket Hatinë, ministrja Gjonaj kërkon shkarkimin e gjyqtarit Petraq Curri

Ministrja e Drejtësisë, Etilda Gjonaj, i kërkon KLD-së shkarkimin nga detyra të gjyqtarit Petraq Curri të Gjykatës së Rrethit Gjyqësor Durrës dhe fillimin e...

EDITORIAL

Zyrtarja e SHBA: SPAK dhe BKH do të bëjnë vettingun në politikë

Zv. Ndihmës Sekretarja e Shtetit, Elisabeth Millard zgjedh reformën në drejtësi si rrugën e vetme për të...

FORUM

PS dhe Kushtetuta e Rilindjes

Nga: Ylli Manjani Metmorfozë.. ————— Partia Socialiste e ka patur të shenjtë Kushtetutën dhe ligjin! Sa herë juristët ngrinin zërin për...

Arkitekti i Ramës dhe arkitekti i Hitlerit

Nga Aurel Plasari/ Po “arkitektë oborri” nuk paska? Ashtu si ka pasur dhe ka “poetë oborri”, “piktorë oborri”...