E premte, Nentor 16, 2018
Ballina Etiketimet Kinë

Etiketim: Kinë

Monika Kryemadhi: Modeli i zhvillimit të Kinës dhe Shqipëria

Nga Monika Kryemadhi  - Nuk përbën më ndonjë surprizë fakti që çdo vizitë në Kinë është gjithnjë sa befasuese aq edhe mbresëlënëse, jo vetëm se Kina...

Marrëveshje me Kinën, Trump: Fola me Xi Jinping, të gjithë e...

Presidenti amerikan, Donald Trump deklaroi se me shumë gjasa do të bëjë një marrëveshje me Kinën për tregtinë, duke shtuar se është bërë shumë...

Kinë, sherr mes shoferit dhe pasagjeres, autobusi bie në lumë

Një sherr mes një shoferi dhe një pasagjereje në Kinë ka shkaktuar një aksident automobilistik të dielën dhe vdekjen e 13 pasagjerëve dhe 2...

Kryemadhi: Nxitje bashkëpunimit Shqipëri-Kinë, mbështetje të veçantë projekteve të zhvillimit

Gjatë vizitës zyrtare në Republikën Popullore të Kinës, Kryetarja e LSI-së, Monika Kryemadhi zhvilloi një takim në Asamblenë Kombëtare Popullore me Hu Ke Ming,...

Kinë, ekzekutohet vrasësi i nëntë nxënësve të një shkolle

Autoritetet kineze kanë ekzekutuar një person i cili ka vrarë nëntë nxënës në një sulm me thikë në një shkollë të mesme në prill...

Krisen marrëdhëniet SHBA-Kinë/ Uashingtoni i vendos sanksione, Pekini kërcënon

Përplasja mes Kinës dhe Shteteve të Bashkuara të Amerikës ka kaluar tashmë në një fazë tjetër. Uashingtoni vendosi të aplikojë sanksione ndaj departamentit kinez...

3 milion evakuohen në Kinë pas mbërritjes së tajfunit Mangkhut

Më shumë se 3 milion njerëz janë evakuuar dhe janë vendosur në jug në Kinës, pas kalimit të Tajfunit Mangkhut, i cili është spostuar...

Është një perlë, por s’e viziton askush

Është një perlë por s’e viziton askush, s’do ta besoni sa vizitorë ka patur këtë vit ky ishull shqiptar Besoni ose jo, 30 për qind...

OKB-Kinës: Mbyllni kampet e internimit të ujgurëve

Ekspertë të të drejtave të njeriut në Kombet e Bashkuara i kanë bërë thirrje Kinës të mbyllë “kampet e riedukimit” të konsideruara politike për...

Dështojnë bisedimet SHBA-Kinë – Dy ditë bisedime pa sukses, thellohet lufta...

Zyrtarët e nivelit të mesëm të Shteteve të Bashkuara të Amerikës dhe Kinës dështuan të bënin hapa para në raundin e radhës së negociatave,...

EDITORIAL

Dekretimi i Lleshit, Presidenti Ilir Meta: Kemi kohë deri në darkë

Kreu i shtetit, Presidenti Ilir Meta është pyetur sërish nga gazetarët në lidhje me dekretimin e Sandër...

FORUM

CDU në ethe: Kush do ta pasojë Angela Merkelin

Nga Sabine Kinkartz, Christoph Strack Edhe tre javë kanë mbetur nga kongresi i Partisë Kristiandemokrate në Hamburg, ku Angela...

Mustafa Nano: Çfarë më tha Rama kur i propozova Ben Blushin për kryetar Bashkie

‘Provocateur’, është libri i botuar nga gazetari Mustafa Nano. Libri është një auto rrëfim në formën e...