E martë, Shkurt 19, 2019
Ballina Etiketimet Kico blushi

Etiketim: kico blushi

Kiço Blushi, ikja e trishtë e një brezi që la gjurmë

In memoriam Kiço Blushi. Zbres poshtë me vrap. S’kam parë kurrë kaq shumë lule dhe kaq të bukura. Shumica janë të verdha, por ka dhe...

Kiços nuk i duhen kurorat

Nga Skënder Minxhozi - Në fillim iku brezi i vjetër i shkrimtarëve, aktorëve, gazetarëve, skenaristëve, piktorëve, poetëve dhe artistëve. Ajo gjeneratë që themeloi Universitetin, Kinostudion, Akademinë...

Ikja e trishtë e Kiço Blushit

Një jetë me kujtime në rrugët dhe skenat e artit                                                             Nga Josif Papagjoni- Vdekja e Kiço Blushit më la trishtimin e beftë ndaj një shkrimtari...

Ndarja nga jeta e Kiço Blushit, Balla: Letërsia dhe publicistika shqiptare...

Kryetari i Grupit Parlamentar të Partisë Socialiste, Taulant Balla ka shprehur ngushëllimet për ndarjen nga jeta të shkrimtarit, publicistit dhe skenaristit Kiço Blushi. Nëpërmjet një...

Ruçi për humbjen e Kiço Blushit: Fisnikërove Kuvendin

Kryetari i Kuvendit Gramoz Ruçi shprehu sot dhimbjen për ndarjen nga jeta të Kiço Blushit dhe vlerësimet e tij për këtë personalitet të kulturës...

Qosja: Vepra dhe emri i Kiço Blushit, mbesin në historinë Shqiptare

Akademiku Rexhep Qosja, pas ndarjes nga jeta të gazetarit, shkrimtarit dhe skenaristit të njohur, Kiço Blushi, ka thënë se ai ushtroi ndikim çlirues, përparues,...

Kiço Blushi, shuhet babai i skenareve të filmave shqiptarë

Nga Roland Qafoku - Kur nga jeta ndahet mjeshtri i batutës “këtu lulet i hanë gomerët” Një lajm i trishtë na e mbylli ditën sot. Shkrimtari,...

Luan Rama i uron 75 vjetorin Kiço Blushit

''Mosha dhe jeta e shkrimtarit kanë për kalendar moshën dhe jetën veprës së tij''. Me këto fjalë, Luan Rama i uron 75-vjetorit, shkrimtarit Kiço...

Zamir Mati: Balonat, kjo kënaqësi në fushën e fluturimit

Intervistë me Zamir Mati, piktor i merituar dhe balonist. Nga data 10-18 shtator 2016 u zhvillua feastivali ndërkombëtar i balonave ku morën pjesë 40 vende...

Përse John Kerry duhet të takojë edhe Kiço Blushin me Saimir...

"I vetmi ndryshim është se Kerry nuk po vjen me piano mbi shpinë,po me një mijë e kusur muxhahedinë. Ndaj, mirësevjen John Kerry në...

EDITORIAL

Kryeministri Rama plan sekret për të shkuar në zgjedhje për 45 ditë

Edi Rama është zënë në një çark, papritur, dhe akoma nuk e ka marrë veten nga vendimi...

FORUM

Media e huaj, jehonë thirrjes së dhimbshme të pedagogut: Na ndihmoni, para se të bëhemi Siria e ardhshme

Thirrja e dhimbshme e një pedagogu universitar që sheh vendin e tij të prirur drejt korrupsionit, varfërisë...

Lefterit… (Kokës)

Nga Ylli Manjani/ Lefter Koka është një shok i mirë politik dhe kontribues politik që nga themelimi në...