E mërkurë, Nentor 21, 2018
Ballina Etiketimet Katalonja

Etiketim: Katalonja

Katalonja kërkon pavarësinë, mbi 1 mln qytetarë marshojnë në rrugët e...

Qindra mijëra  protestues  katalanas marshuan në rrugët e Barcelonës për të festuar ditën e tyre të pavarësisë të njohur si ''La Diada''. Ata e shfrytzuan...

Lideri i Katalonisë: Po më trajtojnë si të isha pedofil

Lideri i separatistëve të Katalonisë, tashmë një i arratisur nga drejtësia spanjolle në Belgjikë është shprehur se po trajtohet si “pedofil” nga autoritet. Carles Puigdemont...

Ish-Presidenti i Katalonjës dorëzohet në polici

Presidenti i shkarkuar i Katalonjës, Carles Puigdemont dhe disa ish-ministra të tij janë paraqitur në policinë e Belgjikës. Autoritetet spanjolle kanë lëshuar urdhër-arrest ndërkombëtar ndaj...

Katalonja e lirë, zyrtarisht shpall pavarësinë nga Spanja

Kërkesës së Mariano Rajoyt drejtuar Senatit për të vendosur kontrollin e drejtpërdrejtë mbi Katalonjën, qeveria rajonale katalanase iu përgjigj me mbledhjen e Parlamentit dhe...

Spanja “pushton” Katalonjën

Spanja vendosi kontroll mbi Katalonjën, duke aktivizuar nenin 155 të Kushtetutës, dhe duke shpërndarë parlamentin e rajonit. “Qeveria u detyrua të zbatojë nenin 155 të...

Tik-Tak Katalunja. Lideri i rajonit nuk sqaron nëse u shpall pavarësia

Nëse ai konfirmon se e ka shpallur, i duhet ta tërheqë deklaratën ose do vihet në zbatim neni që bllokon qeverinë dhe parlamentin katalanas....

Katalonja: Dialogu me Madridin do të përqendrohet vetëm tek pavarësia

Numri dy i qeverisë katalanase, Oriol Junqueras theksoi sot se oferta për diaolog bërë Madridit do të fokusohet vetëm në pavarësinë e Katalonjës, një parakusht që...

Viti 1934, kur Katalonja u bë shtet vetëm një… ditë

Më 6 tetor 1934, presidenti i qeverisë autonome të Katalonjës, Lluis Companys, shpalli një shtet katalanas në kuadër të një Republike Federale Spanjolle që...

Katalunja drejt pavarësisë. Puigdemont: Ende kohë për dialog

“Nuk kam planifikuar kurrë asnjë kërcënim apo ofendim ndaj dikujt. Jemi të gjithë pjesë e të njëjtit komunitet”, kanë qenë fjalët e para të...

“Katalanasi” i Shqipërisë

Ivan Balliu është emri që ka tërhequr vëmendjen e medias katalanase nga përfaqesuesja shqiptare, kjo për faktin se ky futbollisti ka lindur në këtë...

EDITORIAL

Ambasada e SHBA: Presim zbatimin e ligjit dhe për ish-ministrin Samir Tahiri

Ambasada e Shteteve të Bashkuara në Tiranë ka reaguar sot për vendimet e gjykatave në vend duke...

FORUM

Behgjet Pacolli, si pasqyrë e dështimit të shtetit të Kosovës

Nga Berat Buzhala - Ne jetojmë në një shtet ku gjysma e ministrave kanë aktakuza, duke e përfshirë...

Interpoli, fajin për dështimin e ka vetë Kosova

Nga Rexhep Qosja - Mjerisht Kosova dështoi edhe për të tretën herë për t’u bërë anëtare e organizatës...