E martë, Shtator 18, 2018
Ballina Etiketimet Ismail Kadare

Etiketim: Ismail Kadare

“Që ti të vije kaq e bukur…”, Rama reciton poezinë e...

Në fund të takimit me mësuesit, që zhvilloi sot në Pallatin e Kongreseve, kryeministri Rama recitoi disa vargje të poezisë “Në Parkun Që Mbuluan...

Ismail Kadare kundër rishikimit të kufijve Kosovë-Serbi: Do të cenonte paqen...

Shkrimtari i njohur Ismail Kadare shprehet kundër rishikimit të kufijve mes Kosovës dhe Serbisë. Ai thotë se një lëvizje e tillë do të cenonte stabilitetin...

FOTO/ Shkrimtari i madh shqiptar në gjendje të rëndë në spital

Shkrimtari i njohur shqiptar është shtruar ne urgjencë në spital në gjendje të rëndë shëndetësore. Është poeti, Arti Lushi ai që jep lajmin e keq...

Ismail Kadare flet për fëmijërinë dhe nënën: Doja të martohesha që...

Shkrimtari i madh, Ismail Kadare, vjen në një bisedë konfidenciale me drejtuesen e Departamentit të Letërsisë në Fakultetin e Histori-Filologjisë, Lili Sula. Ai aty rrëfen...

Gramoz Ruçi letër Ismail Kadaresë

Kreu i Kuvendit, Gramoz Ruçi i ka dërguar një letër shkrimtarit të madh Ismail Kadare. Në letrën e dërguar për të madhin Kadare, Ruçi...

Ismail Kadare merr “Çmimin e Karrierës”

Ditën e sotme është zhvilluar edicioni i dytë i ndarjes së çmimeve Kombëtare 2017. Shkrimtari Ismail Kadare është shpallur fitues i "Çmimit të Karrierës”. Gjatë...

Ismail Kadare ka një porosi të veçantë për Ramush Haradinajn dhe...

Në kuadër të takimeve që ka zhvilluar zëvendësministri Rexhep Hoti në Shqipëri, pati një të tillë edhe me shkrimtarin e njohur Ismail Kadare, me...

“Librat e tij flasin për rrugët dhe kafenetë”. New York Times...

“Lexuesit e Ismail Kadaresë habiten çdo vit kur komiteti i çmimeve të Nobelit shpall fituesin. Shkrimtari më i madh shqiptar fitues i çmimit Man...

New York Times: Lexuesit në gjithë botën habiten si nuk e...

Gazeta e njohur amerikane New York Times i ka kushtuar sot një shkrim shkrimtarit të njohur shqiptar Ismail Kadare. Kritikja e letërsisë Cynthia Haven...

Ismail Kadare sot mbush 81 vjeç

Më 28 janar të vitit 1936, 81 vite më parë, lindi poeti dhe shkrimtari i shquar shqiptar, Ismail Kadare. Kadare lindi në Gjirokastër, ku përfundoi...

EDITORIAL

Ministri serb, Ivica Daçiç flet si Milosheviç: Kosovën e njohim kur të fluturojnë derrat!

Ministri i Jashtëm i Serbisë, Ivica Daçiç ka përjashtuar çdo mundësi për njohjen e Kosovës nga ana...

FORUM

Nuk ekziston “çështja e minoritetit grek” në Shqipëri

Nga Shaban Murati - Në të ashtuquajturën paketë të bisedimeve diplomatike, që po zhvillohen prej afro një viti...

“Mjaft më me populizmin: Populli, edhe në Europë po rebelohet kundër elitave që e kanë mashtruar dhe varfëruar

Noam Chomsky shkallmon polemikën e djathtë – e majtë: “Demokratët kanë braktisur klasat punëtore, por Partia Republikane...