Ballina Etiketimet Islande

Etiketim: Islande

Islanda merr vendimin, ligj për të ndaluar blerjen e tokës nga...

Në Islandë kanë nisur diskutimet për një ligj që ndalon të huajt për blerjen e tokës së saj. Autoritetet e vendit dhe banorët janë...

E pabesueshme/ 99.6% e popullsisë në Islandë ndoqën ndeshjen ndaj Argjentinës

Futbolli në Islandë është kthyer në gjënë më të rëndësishme në vitet e fundit. Pas barazimit historik ndaj Argjentinës, ka dalë të dhëna të...

Sampaoli: Islanda ekip i vështirë, por unë kam besim të verbër...

Më në fund do të vijë edhe momenti i Argjentinës, teksa nesër do të luajnë ndeshjen e parë në Kupën e Botës ndaj Islandës,...

Shtetet ku kosovarët do të mund të udhëtojnë pa viza

Dhjetori mund të jetë muaji kur edhe përfundimisht kosovarët mund të lëvizin lirshëm në zonën Shengen, sipas kryetarit të Kuvendit të Kosovës, Kadri Veseli....

Ky shtet kërkon të ndalojë synetllëkun, por s’do…

Një projekt-ligj i propozuar mbi ndalimin e bërjes synet të fëmijëve, ka ngritur në këmbë grupimet fetare që e kanë kundërshtuar menjëherë. Projekt-ligji e sheh...

“Leksioni” i radhës nga Islanda, ligj për barazi në…

Prej kohësh, Islanda konsiderohet si vendi i parë në botë përsa u takon të drejtave dhe mbrojtjes grave, barazisë mes sekseve si dhe luftës...

Nuk ka burra, ky shtet ofron 5 mijë euro për t’u...

Edhe pse është një shtet super i bukur, lindshmëria është e ulët. Për këtë, prej disa vitesh, qeveria e Islandës ofron të ardhura mujore...

Tërmeti në ishujt Solomon, autoritetet paralajmërojnë për tsunami

Pas tërmetit me magnitudë 7.7 ballë i cili goditi Ishujt Solomon, autoritetet kanë paralajmëruar se vendi mund të preket nga një Tsunami. Lëkundjet sizmike...

Islandë, shqiptari nga Shkupi i vendos flakën vetes

Një shqiptar nga Shkupi ka tentuar të vetëvritet duke i vendosur flakën vetes në  një kamp refugjatësh në Rejkjavik të Islandës. Për momentin mendohet se...

Humor anglez/Nis peticioni: Të luhet sërish ndeshja me Islandën

Pas humbjes së djeshme përballë Islandës, mediat në Angli e kanë kryqëzuar kombëtaren. Komentet negative për skuadrën e britanike nuk mungojnë as në faqet...

EDITORIAL

Pse po survejohet shtëpia e një ish-ministri të PS?

Burime brenda organit të Prokurorisë tregojnë se po hetohet me shumë intensitet dosja ndaj një ish-ministri të...

FORUM

Rama, Xhafaj e Veliaj, të tre kundër krimit pa llogaritur PD-në anash

Nga Lorenc Vangjeli - Gjithçka ka ndodhur në më pak se dy javë. Një rrokullisje që pritej, por...

Debati për ndarjen e Kosovës krijon konfuzion të madh

Prof. David L. Phillips, i cili së fundi u tërhoq nga pozicioni si këshilltar i qeverisë së...